ΑΕΛ-Καβάλα 2-1: Με Κρητικό πήρε τρίποντο στο φινάλε (highlights)

Videos που αξίζει να δείτε

Η ΑΕΛ πήρε νίκη με ανατροπή απέναντι στην Καβάλα με τον Κρητικό να κάνει το 2-1 στο 89ο λεπτό

Η ΑΕΛ άρχισε με νίκη το Πρωτάθλημα της SLGR2 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο “AEL FC Arena” μεταξύ της θεσσαλικής ομάδας και της Καβάλας.

Η ΑΕΛ, στο ντεμπούτο του Αλέκου Βοσνιάδη στον πάγκο (διαδέχτηκε τον Παύλο Δερμιτζάκη), ήταν η ομάδα που είχε την μπάλα στην κατοχή της, ήταν η ομάδα που ήθελε να δημιουργήσει απέναντι σε μια Καβάλα που προτίμησε την άμυνα, ειδικά από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45’+2′) με ένα πολύ όμορφο γκολ που πέτυχε ο Δημητριάδης.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στα στατιστικά του πρώτου μέρους που έκλεισε με προβάδισμα 1-0 για την Καβάλα, οι τελικές ήταν 8-1 για την ΑΕΛ και το ποσοστό κατοχής μπάλας 56%-44%. Μία τελική δηλαδή για την Καβάλα και το γκολ.

Η Καβάλα αμυνόταν καλά και κρατούσε μακριά από την εστία του Αστρά τους κινδύνους. Στο πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους, στις φάσεις που ξεχώρισαν ήταν κάποιες προσπάθειες του Μούργου και ένα εντυπωσιακό ψαλίδι του Μωραϊτη.

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και βρήκε γρήγορο γκολ ισοφάρισης.

Στο 54′ ο Ακόστα έκανε το 1-1 (παίρνοντας ωραία πάσα του Μούργου) και η πίεση της ΑΕΛ αυξήθηκε στη συνέχεια.

Ο Βοσνιάδης με τις αλλαγές ήθελε να ενισχύσει επιθετικά την ΑΕΛ και μία από τις αλλαγές ήταν ο Κρητικός που ήταν και ο “χρυσός” σκόρερ στο 89′ όταν μετά από κόρνερ (το 8ο της ΑΕΛ στο παιχνίδι) με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1 και έδωσε το τρίποντο στην ΑΕΛ.