Βιγιαρεάλ – Μπαρτσελόνα 1-5: Barca 6×6 (highlights)

Videos που αξίζει να δείτε

H Μπαρτσελόνα πέρασε με το εντυπωσιακό 5-1 από το Θεράμικα απέναντι στην εξαιρετική Βιγιαρεάλ. Εκπληκτικό ματς που έπρεπε να έχει περισσότερα γκολ. Μελανό σημείο ο σοβαρός τραυματισμός του Τερ Στέγκεν.

Δύο ομάδες φτιαγμένες για να παίζουν επίθεση και ένα παιχνίδι που ιστορικά προσφέρει πολλά γκολ δεν μας απογοήτευσαν.

Αμέτρητες χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Ο Γιαμάλ είχε δοκάρι (17′) και ο Λέβαντοβσκι σκόραρε δις (20′, 35′).

Η Βιγιαρεάλ μείωσε άμεσα με τον Αγιόθε (38′) και ο Τερ Στέγκεν με καταπληκτική επέμβαση σταμάτησε τον Πεπέ σε τετ-α-τετ στο 44ο λεπτό.

Δυστυχώς όμως από το κόρνερ της Βιγιαρεάλ, ο Τερ Στέγκεν έκανε έξοδο για να μπλοκάρει την μπάλα και υπέστη σοβαρό τραυματισμό στο δεξί γόνατο με αποτέλεσμα να αποχωρήσει και την θέση του να πάρει ο Πένια.

Η Βιγιαρεάλ μπήκε δυναμικά στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο είχε σπουδαίες ευκαιρίες με Πεπέ (51′) και δοκάρι του Πίνο (52′) και ξαφνικά με ένα μακρινό σουτ του Τόρε έγινε το 1-3 (58′).

Οι μπλαουγκράνα έχασαν πέναλτι με τον Λέβαντοβσκι (66′) και πέτυχαν άλλα δυο τέρματα με τον Ραφίνια (75′, 83′) για να φύγουν με το εντυπωσιακό 1-5 από το Θεράμικα.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι τρία γκολ των γηπεδούχων δεν μέτρησαν ως όφσαϊντ, φυσικά σωστά.

Η Μπαρτσελόνα έμεινε αήττητη για 16ο σερί ματς στο Θεράμικα ενώ η Βιγιαρεάλ γνώρισε την πρώτη ήττα φέτος.

Βιγιαρεάλ: Κόντε – Κίκο, Μπαγί, Κόστα, Καρδόνα – Πίνο (63′ Μπάρι), Κομεσάνια (78′ Ντένις), Παρέχο (69′ Γκέγε), Μπαένα (78′ Ακομάς) – Πεπέ (78′ Τεράτς), Αγιόθε

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν (45+ Πένια) – Κουντέ, Σέρτζι (59′ Κουμπαρσί), Μαρτίνεθ (81′ Φορτ), Τζεράρδ – Έρικ, Πέδρι (59′ Κασαδό), Πάμπλο Τόρε (59′ Βίκτορ) – Γιαμάλ, Ραφίνια, Λέβαντοβσκι