Mάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ: Το …πούλμαν των Λονδρέζων και η επιμονή των «γαλάζιων» (video)

Videos που αξίζει να δείτε

«Βομβαρδισμός» από τη Σίτι στο δεύτερο ημίχρονο!

Το πρώτο μεγάλο ματς της σεζόν για την Πρέμιερ Λιγκ, έσπασε καρδιές.

Η Μάντσεστερ Σίτι, αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με την Άρσεναλ, έπειτα από ένα δραματικό ματς, που κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Χάαλαντ, αλλά η Άρσεναλ έδειξε ότι έχει «μέταλλο», γυρίζοντας το παιχνίδι πριν το ημίχρονο.

Η αποβολή του Τροσάρ όμως, λίγο πριν την ανάπαυλα, άλλαξε τα δεδομένα και το β’ μέρος ήταν μονότερμα!

Η Μάντσεστερ Σίτι, εγκαταστάθηκε μπροστά στην περιοχή του Ράγια και η ομάδα του Αρτέτα …πάρκαρε το πούλμαν μπροστά στην εστία της.

Έτσι, οι παίκτες του Γκουαρδιόλα, χρειάστηκαν 27 τελικές, πριν βρουν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις με τον Στόουνς, ενώ η Άρσεναλ δεν έκανε ούτε μία προσπάθεια για γκολ στο β’!

Από το 2003-04, μόνο άλλη μία φορά, έχουν καταγραφεί περισσότερες τελικές σε ένα ημίχρονο αγώνα Πρέμιερ Λιγκ!

Ήταν τον Μάιο του 2012, όταν η Μάντσεστερ Σίτι, είχε κάνει 34 τελικές, την τελευταία αγωνιστική της σεζόν, απέναντι στην ΚΠΡ, στην επική ανατροπή από το 0-2 στο 3-2 με το γκολ του Αγουέρο στις καθυστερήσεις, για να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της στην Πρέμιερ Λιγκ.

Δείτε τις τελικές της Σίτι, στο β’ κόντρα στην Άρσεναλ, στο video του Novasports.gr.