Κύπελλο: Πρόκριση στους «16» για Παναχαϊκή και Αιγάλεω

Η Παναχαϊκή και το Αιγάλεω προκρίθηκαν στην φάση των “16” ομάδων του Κυπέλλου Ελλάδας, με την ομάδα της Αχαϊας να νικά τον ΠΑΣ Γιάννενα στους Ζωσιμάδες (0-2) και την ομάδα των δυτικών προαστίων να επικρατεί του Καμπανιακού με 3-1.

Στο “Σταύρος Μαυροθαλασσίτης”, το Αιγάλεω προγήθηκε στο 9′ με το γκολ του Τσούκαλου και απέκτησε προβάδισμα ασφαλείας, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και το γκολ που πέτυχε ο Βάρκας. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στο 58′ και σκόρερ τον Εππά, προκαλώντας πίεση στο Αιγάλεω που έφτασε στο 3-1, με τον Νίκολλι στο 80′. Ο Καμπανιακός που κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά στην ιστορία του στην τέταρτη φάση, αποκλείοντας την Νάουσα και την Ηλιούπολη, αποκλείσθηκε, “έκλεισε” το τελικό σκορ (3-2), στο 90’+1′.

Στα Γιάννενα, η Παναχαϊκή άνοιξε το σκορ στο 36′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλντι από τον Ντε Τομάς και στο 80′.

Οι παίκτες της Παναχαϊκής αφιέρωσαν το πρώτο γκολ στον συμπαίκτη τους, Θέμη Πατρινό που πρόσφατα υπέστη ρήξη χιαστού στο παιχνίδι με την ΑΕΚ Β’.