Ο Ίβκοβιτς έκανε… πλάκα στον «Ζοτς»

Με όπλο την εξαιρετική άμυνα και κορυφαίο τον Στράτο Περπέρογλου, η Αναντολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς συνέτριψε με 85-67 τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος.

Ο διεθνής φόργουορντ σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Τσεντί Οσμάν. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Βέσελι με 20 πόντους και Μπιέλιτσα με 16 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το ξεκίνημα του ματς τις ορέξεις τους και προηγήθηκαν με 16-0, προτού η Φενέρ αντιδράσει και μειώσει στο 19-12 του πρώτου δεκαλέπτου.  Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βελτίωσε την εικόνα της σε άμυνα και επίθεση και παρότι η Εφές προσπάθησε να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας (34-26), κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (44-41) με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς με άμυνα για… σεμινάριο συνέχισε να είναι σε θέση οδηγού (52-44) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (63-51). Η αντεπίθεση της Φενέρ δεν ήρθε ούτε στην τελευταία περίοδο και η Εφές αφού ξέφυγε ακόμη και με +22 (79-57), πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 85-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 44-41, 63-51, 85-67

Αναντολού Εφές (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 6, Οσμάν 14 (4), Περπέρογλου 17 (2), Σάριτς 11 (1), Ντρέιπερ 12 (3), Λάσμε 7, Ουλουμπάι, Τζάνινγκ 13 (3), Κιλιτσλί 2, Κοσούτ, Μ. Μπιέλιτσα 3 (1).

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 10 (1), Ν. Μπιέλιτσα 16 (1τρ., 16ριμπ.), Ερντέν 2, Μαχμούτογλου, Μπογκντάνοβιτς 10 (2), Τσετίν, Ζόριτς 3, Ουγκουρλού 4, Βέσελι 20, Σιπάχι, Πρέλτζιτς 2.