Γιουνγκ-Παναθηναϊκός 17-15: Το πάλεψαν οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε την αναμέτρηση με τη Γιουνγκ, όμως ηττήθηκε 17-15 και κατέλαβε τη δεύτερη θέση του όγδοου προκριματικού ομίλου.

Κορυφαίος των «πράσινων» ήταν ο Ράσοβιτς, ο οποίος σημείωσε έξι γκολ. Από την άλλη πλευρά, ο Ζούβελα σημείωσε επτά γκολ. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 4-3 στην πρώτη περίοδο και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +1 (6-5). Το «τριφύλλι» κράτησε το προβάδισμα και στο τρίτο οκτάλεπτο (13-12). Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η κάτοχος του Euro Cup κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη με 17-15.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 2-2, 6-6, 6-3

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίτσεβιτς, Πορτοκάλης, Νικολαΐδης, Παπανικολάου 2, Γεωργαράς 3, Αλβέρτης 1, Κουρούβανης 2, Σγουρίδης, Χατζηγούλας, Σκλήρας, Αγκόρτσας 1, Ράσοβιτς 6, Ασβέστης.

Τα γκολ της Γιουγκ πέτυχαν: Ζούβελα 7, Μοζάρα 2, Μπούριτς 2, Πεγκάδο 2, Γιόκοβιτς 1, Γιέρκοβιτς 1, Πάβλιτς 1, Χέρτσεγκ 1.