Ανθεκτική στην πίεση η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας, που άντεξε στην επιθετικότητα της PSV στο "Phillips Stadion" και κατάφερε να «τσιμπήσει» τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), με χρυσό σκόρερ τον Μπραγκάνσα!

Η Αϊντχόφεν πήρε κεφάλι στο σκορ κόντρα στη Σπόρτινγκ στο 15’ χάρη σε ένα εξαιρετικό γκολ του Σχάουτεν. Στο πρώτο ημίχρονο οι Ολλανδοί, σαφώς καλύτεροι, διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα, διάστημα στο οποίο θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ.

Η εικόνα δεν άλλαξε και στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να δημιουργούν σημαντικές ευκαιρίες, όμως τους Πορτογάλους να σκοράρουν έξι λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού (84’), με τη χρυσή αλλαγή του Μπραγκάνσα.

Η Αιντχόφεν έμεινε χωρίς νίκη μετά και τη δεύτερη αγωνιστική, ενώ η Σπόρτινγκ έφτασε τους 4 βαθμούς συγκομιδής στη διοργάνωση.