Ο Ολυμπιακός άστοχος και με πολλά χαμένα ριμπάουντ ηττήθηκε με 82-71 από την Φενέρμπαχτσε στο «Ούλκερ Σπορτς Χολ» της Πόλης για την 1η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολύ άσχημα ποσοστά και καθόλου διάρκεια στο παιχνίδι τους, ενώ επέτρεψαν στην τουρκική ομάδα να κυριαρχήσει κάτω από τα καλάθια, κάτι ίσως και αναμενόμενο με τις απουσίες των Μιλουτίνοφ και Φαλ.

Η Φενέρ τελείωσε με 14 επιθετικά ριμπάουντ ενώ γενικά ήταν 43-24, ενώ ο Ολυμπιακός ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο φάνηκε «πνιγμένος» στην επίθεση με βιαστικές και κακές επιλογές.

Επιπρόσθετα ουδείς μπόρεσε στην άμυνα να σταματήσει τον πρώην «¨κόκκινο» Μπάλντγουιν ο οποίος σκόραρε με χαρακτηριστική ευκολία στο μεγαλύτερο διάστημα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Φενέρ θέλησε να περάσει τη μπάλα στον Μαριάνοβιτς με τον ψηλό να κάνει το 6-2. Οι ερυθρόλευκοι ήταν κακοί σε άμυνα και επίθεση με μοναδική εξαίρεση τον Γκος. Στα 5.00 το σκορ ήταν 10-4 με τον Ολυμπιακό να έχει 2/9 σουτ. Οι «ερυθρόλευκοι σκόραραν με το σταγονόμετρο σε δεκάλεπτο που τελείωσε 17-13 για την φενέρ.
Σημαντική παράμετρος για τους γηπεδούχους, ο τραυματισμός του Γουίλμπεκιν στο γόνατο με τον αμερικανό να φεύγει υποβασταζόμενος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο ξεκίνημα του, ο Ολυμπιακός συνέχισε άστοχος και κακός. Στο πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 3/15 σουτ αλλά ευτυχώς 7/7 βολές. Η Φενέρ με τρίποντο του Μπόλντγουιν έφυγε με 9 πόντους 24-15, αλλά με Πετρούσεφ και Μακίσκ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-19.
Κομβικός ο Σακίλ

Σε εκείνο το σημείο η είσοδος του Σακίλ Μακίσικ έδωσε άλλη δυναμική στον Ολυμπιακό. Ο αμερικανός έβαλε ένα τρελό τρίποντο άνοιξε το γήπεδο, μοίρασε ασίστ και το σκορ στο 17’ έγινε 28-28. Η άμυνα έσφιξε, καλύτερη πίεση και αιφνιδιασμοί έφεραν τον Ολυμπιακό στο +4 (32-36) με καλάθι του Βιλντόζα στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν το δίποντο, 13/25 αλλά στο ημίχρονο ήταν άσχημα στο τρίποντο με 1/7. Την ίδια στιγμή βεβαίως και η Φενέρ σούταρε με 1/11 έξω από το τόξο. Ο Μαριάνοβιτς με 8 πόντους ήταν πρόβλημα λόγω ύψους μέσα στην ρακέτα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με Ντόρσει έφυγε στο 36-42 αλλά ο Μπάλντγουιν μάζεψε αμέσως τη διαφορά κι έκανε το 44-42, ενώ με τρίποντο του Κόλσον έγινε το 47-42. Ο Ράιτ έδωσε πολύτιμες λύσεις στην επίθεση στο διάστημα που ο Ολυμπιακός έμοιαζε να κολλά. Στο 25’ με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 51-49. Όμως ο ολυμπιακός στην συνέχεια έχασε πολλά ριμπάουντ κι έκανε πολλά λάθη με αποτέλεσμα να είναι πίσω στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου με 57-56 με καλάθι Κόλσον μετά από άστοχη δική του βολή!!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με τρίποντο Σάνλι η Φενέρ έφυγε με 60-56. Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ πλήγωναν τον Ολυμπιακό με την τουρκική ομάδα σε εκείνο το σημείο να έχει 13 επιθετικά. Η είσοδος του Πετούσεφ έφερε δύο γκολ φάουλ από τον Σέρβο που φόρτωσε με 4 τον Σάνλι και βοήθησε τον Ολυμπιακό να πλησιάσει στο 33’ στο 65-63. Μια τεχνική ποινή στον Μακίσικ και δύο βολές Μπόλνγουιν έκαναν το 68-65 στο 35’.
Ένα τρίποντο και φάουλ του Χέις Ντέιβις έκανε το 79-69 1.56 πριν το τέλος του ματς και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71