Η Ντόρτμουντ επιβεβαίωσε σε ένα ακόμη παιχνίδι πως μακριά από τη Βεστφαλία φέτος τα πράγματα δεν πάνε καλά, καθώς ηττήθηκε 2-1 από την Ουνιόν στο Βερολίνο.

Η ομάδα του Σαχίν για τρίτο σερί εκτός έδρας ματς απώλεσε βαθμούς και γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Η Ουνιόν ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 26’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βογκτ και έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη με τη συμπλήρωση 45 λεπτών αγώνα, χάρη στο γκολ του Βέρτεσεν.

Η Ντόρτμουντ έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη, μείωσε στο 62’ με γκολ του Ράιερσον και άσκησε πίεση για να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι Βεστφαλοί, η Ουνιόν διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και πανηγύρισε την 3η φετινή νίκη στο πρωτάθλημα, αποτέλεσμα που την φέρνει πάνω από τη Ντόρτμουντ στη βαθμολογία.