Η Λιόν ξεπέρασε το εμπόδιο της Νάντ για την έβδομη αγωνιστική της Ligue 1, χώρις να αγχωθεί ιδιαίτερα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό. Η Ναντ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Σιμόν στο 14ο λεπτό, που νικήθηκε όμως από τον τερματοφύλακα της Λιόν. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και στο 22ο λεπτό ο Ταλιαφίκο με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή πέτυχε το πρώτο γκολ του αγώνα. Η Λιόν δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της, με σπουδαιότερη το δοκάρι του Φοφανά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η πίεση της Λιόν έφερε αποτέλεσμα στο 54ο λεπτό. Έκανε το 2-0 με αυτογκόλ του Παλουά, που στάθηκε άτυχος στην προσπάθεια του να διώξει. Μετά από αυτό το γκολ η Ναντ φάνηκε να αποδέχεται την μοίρα της και να μην μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση.

Με αυτή τη νίκη η Λιόν έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες σε Ligue 1 και Europa League και πέρασε την Ναντ στην βαθμολογία. Έβδομη πλέον η Λιόν και αρχίζει να κοιτά τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις