Είχε καιρό να σκοράρει με την Εθνική ο «ήρωας του Γουέμπλεϊ»!

«Πρώτος μεταξύ ίσων», ο Βαγγέλης Παυλίδης, έκανε τη διαφορά επιθετικά για την Εθνική Ελλάδας, στην ιστορική νίκη επί της Αγγλίας.

Ο στράικερ της Μπενφίκα, πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον θρίαμβο του «Γουέμπλεϊ», βάζοντας τέλος και σε ένα παρατεταμένο προσωπικό του σερί χωρίς τέρμα με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Ο 25χρονος, είχε συγκεκριμένα να σκοράρει με το εθνόσημο, από τις 6 Σεπτεμβρίου 2022, σε νίκη με 3-0 επί της Κύπρου, στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, για το Nations League, με προπονητή τον Γουστάβο Πογιέτ.

Ο Παυλίδης, είχε πετύχει το δεύτερο γκολ της Εθνικής, στο 20ό λεπτό με σουτ, έπειτα από ασίστ του Τάσου Μπακασέτα.

Από τότε, μεσολάβησαν 14 ματς, 720 δικά του αγωνιστικά λεπτά και 767 μέρες χωρίς γκολ με τη «γαλανόλευκη»!

Μπορεί να άργησε λίγο να σπάσει τη «γκίνια», αλλά το έκανε σε μία ιστορική περίσταση για την Εθνική.

Έφτασε έτσι τα τέσσερα γκολ με Μπενφίκα και Ελλάδα στην τρέχουσα σεζόν, έχοντας σκοράρει δύο φορές με τους «αετούς», στο πρωτάθλημα Πορτογαλίας.