Φανταστική εμφάνιση από την ΑΕΚ στη «Sunel Arena», η «Βασίλισσα» επικράτησε 96- 65 της Καρδίτσας για τη 2η Αγωνιστική της Stoiximan GBL. Πρέντις Χαμπ, Σι Τζέι Μπράις και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας από άλλο... πλανήτη, «υπέγραψαν» την πρώτη εντός έδρας νίκη της Ένωσης.

Ύστερα από τη νικηφόρα πρεμιέρα της ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο επί του Άρη, η Ένωση πήρε το πρώτο εντός έδρας θετικό αποτέλεσμα στη Stoiximan GBL Η «Βασίλισσα» επικράτησε 96-65 της Καρδίτσας και έκανε το 2Χ2 στο ελληνικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και ουσιαστικά δεν… κοίταξε ποτέ πίσω της. Εξαιρετική η εικόνα της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Η Ένωση με σερί 8-0 από τους Χαμπ, Κουζμίνσκας και buzzer beater του Μπράις «έκλεισε» την πρώτη περιόδο με τη διαφορά στο +14 (23-9).

Λίγο πριν το ημίχρονο η ΑΕΚ «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +21 (48 – 27), ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος του ματς με 50-33.

Η Καρδίτσα με την έναρξη της τρίτης περιόδου πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε στο -11 (52-41), ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν τα πατήματα του στο παρκέ και ανεβασαν εκ νέου τον δείκτη στο +16 (57-41) τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Διαδικαστικό χαρακτήρα η τελευταία περιόδος του αγώνα, η ΑΕΚ πήρε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα με 96-65.

Κορυφαίοι για τη «Βασίλισσα» οι Πρέντις Χαμπ (22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ), Σι Τζέι Μπράις (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Νέιτ Γουότσον και Λεωνίδας Κασελάκης, έχοντας 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Επόμενη αναμέτρηση για την ΑΕΚ στη Γερμανία με η Βόννη για τη Αγωνιστική του Basketball Champions League. Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη την Τρίτη 12 Οκτωβρίου στις 21:00.