Η Α2 εθνική κατηγορία κάλυψε και σήμερα Κυριακή 13/10 το δεύτερο κομμάτι της αγωνιστικής δράσης στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Πρόσφερε μάλιστα, δυνατές στιγμές στους φίλους του αθλήματος όχι μόνο με το θέαμα, αλλά και με το σασπένς και τα απρόσμενα αποτελέσματα σε ομαδικό και ατομικό επίπεδο. Δύο αγωνιστικές περιλάμβανε το πρόγραμμα και μετά από τρία ματς βρίσκονται με το απόλυτο των νικών στην κορυφή  ο ΑΟ Ξυλοκάστρου, ο ΑΣΕΑ Κεφαλονιά & Ιθάκη, ο ΔΑΟ Ταύρου στους άνδρες, τα Ταταύλα και ο ΔΑΟ Ταύρου στις γυναίκες. Ενδεικτικό του ζωηρού ενδιαφέροντος των σημερινών αγώνων είναι ότι συνολικά εννέα αναμετρήσεις έφτασαν τουλάχιστον στα έξι επί μέρους ματς.

Στην Α2 των ανδρών αρχικά οι νεοφώτιστοι στην κατηγορία Κεφαλονιά & Ιθάκη και Ξυλόκαστρο είχαν από ένα παιχνίδι, όπου επέβαλαν την ανωτερότητά τους και άλλο ένα, που πήγε ως το διπλό.

Το σωματείο του Ιονίου ξεπέρασε το μεσημέρι με 4-1 τον Φοίνικα Πειραιά και το βράδυ οριακά με 4-3 την Αθηνά Μαγκουφάνας. Η ομάδα της Πεύκης (που έχει δει και τους τρεις αγώνες της ως τώρα να κρίνονται στα επτά ματς) έγινε πολύ απειλητική όταν ο Δημήτρης Σωτηρόπουλος δημιούργησε έκπληξη κόντρα στον σπουδαίο Γιάννη Βλοτινό. Νίκησε με 3-2 σετ ένα από τα διαχρονικά κορυφαία ονόματα της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης και ισοφάρισε σε 2-2. Ο αριστερόχειρας αθλητής είχε «βγάλει» νωρίτερα και την πρώτη νίκη της Αθηνάς, ενώ το μεσημέρι είχε επιβληθεί του δετεραθλητή Ελλάδας στο απλό εφήβων Γιάννη Κούτρα (Ρέθυμνο) και χτες του Βούλγαρου Κιρίλ Ποπόφ (Ελευσίνα).

Η Κεφαλονιά & Ιθάκη είχε στη συνέχεια μία νίκη με τον πολύ αξιόλογο νεαρό Σέρβο Λούκα Μιχαΐλοβιτς και μία ήττα με τον Κώστα Σωτηρίου (από τον Κύπριο Ηλία Σιαρμπέλ) και στο καθοριστικό διπλό οι Βλοτινός/Μιχαΐλοβιτς κατέβαλλαν Σωτηρόπουλο και Σιαρμπέλ με 3-0 σετ.

Το Ξυλόκαστρο δεν συνάντησε πίεση από τον Ίφιτο Πατρών, είχε όμως ζωηρές δυσκολίες απέναντι στον ΓΑΣ Ελευσίς. Ο Ποπόφ πέτυχε δύο νίκες, μάλιστα στο δεύτερο παιχνίδι του έκαμψε με 3-1 σετ τον Νίκο Αντωνιάδη, δύο φορές «χάλκινο» στο απλό ανδρών του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Κορινθίας αποδείχτηκε ο Δημήτρης Κορδούτης. Πέτυχε δύο ατομικές νίκες και στο τέλος πανηγύρισε και τρίτη στο διπλό, Μαζί τον Αντωνιάδη επικράτησαν με 3-1 σετ των Ανδρέα Καραμπελιά/Ποπόφ.

Ο ΔΑΟ Ταύρου ξεπέρασε το Ρέθυμνο με 4-2 και την Ελευσίνα με 4-1. Πιο δύσκολα κύλησε το πρώτο ματς όπου ο Κερασίδης απέτρεψε το διπλό με νίκη στα πέντε σετ εναντίον του Αναστασιάδη. Στην επόμενη αναμέτρηση συναντήθηκαν οι Βούλγαροι των δύο ομάδων με τον Γκαμπρόφσκι να νικά τον Ποπόφ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα ΟΕΑ Ρεθύμνου – ΔΑΟ Ταύρου 2-4:

Γιάννη Κούτρα – Αλέξανδρος Αλεξόπουλος 3-0 (12-10, 11-9, 11-1)

Γιάννης Αναστασιάδης – Πέτκο Γκαμπρόφσκι 1-3 (6-11, 11-9, 10-12, 8-11)

Γιώργος Γερακιός – Ηρακλής Κερασίδης 0-3 (6-11, 7-11, 10-12)

Κούτρα – Γκαμπρόφσκι 3-2 (8-11, 11-8, 12-10, 6-11, 11-3)

Γερακιός – Αλεξόπουλος 2-3 (11-9, 9-11, 6-11, 11-3, 6-11)

Αναστασιάδης – Κερασίδης 2-3 (4-11, 11-6, 7-11, 14-12, 8-11)

Στο πρώτο ωράριο …τράβηξε σε διάρκεια κι άλλο ματς της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Η ομάδα της Πεύκης έκαμψε με 4-3 τον ΟΕΑ Ρεθύμνου όταν χτες είχε χάσει με αυτό το σκορ από την Ελευσίνα.

Δύο νίκες σημείωσε ο Σιαρμπέλ και άλλη μία στο καθοριστικό διπλό μαζί με τον Σωτηρόπουλο (3-1 σετ τους Κούτρα/Γερακιό). Ο Σωτηρόπουλος είχε επικρατήσει και στην αρχή του αγώνα, ενώ για την ομάδα της Κρήτης ήρθαν δύο θετικά αποτελέσματα από τον Γιώργο Γερακιό και άλλο ένα από τον Γιάννη Αναστασιάδη. Την πρώτη του νίκη σημείωσε ο Φοίνικας Πειραιά με 4-1 επί του Ίφιτου, ο οποίος δεν πήγε στην Αθήνα με την πιο δυνατή σύνθεση. Αξιοσημείωτη ήταν πάντως, η επικράτηση του Γιώργου Γιώτη εναντίον του διεθνή νεαρού Κώστα Φάκαρου με 3-1 σετ.

Στην Α2 των γυναικών προκάλεσε αίσθηση ο ΑΟ Ταταύλα. Όχι τόσο για τη νίκη το βράδυ κόντρα στο ΠΚΔ Ταύρου όσο για το εμφατικό και αναπάντεχο 4-0, που δείχνει ότι του … βγήκαν όλα. Η νεοαποκτηθείσα Σωτηρία Νικολαΐδου με το αμυντικό στυλ παιχνιδιού κατέβαλλε με 3-2 και στην παράταση του 5ου σετ δύο διεθνείς νεάνιδες. Πρώτα την Άλκηστη Κασίμη κι έπειτα τη Μαύρα Κοντοπούλου. Ενδιάμεσα η κινεζικής καταγωγής Qi Xinyu νίκησε επίσης στα πέντε σετ την Κοντοπούλου και η Γεωργία Χατζηλυγερούδη με 3-0 τη Χρυσαυγή Τσιλοπούλου. Νωρίτερα τα Ταταύλα νίκησαν και τους Φοίνικες Γλυφάδας Πατρών.

Η άλλη ομάδα του Ταύρου, ο ΔΑΟΤ,  είχε αρχικά μεγάλη αναμέτρηση με τον Φοίνικα Αγίας Σοφίας. Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ματς και το τελικό 4-3 γράφτηκε σε πέντε σετ στο διπλό. Εκεί οι Φιλαρέτη Εξάρχου/Ελένη Γεωργιάδου νίκησαν με οριακή διαφορά στο φινάλε τις Ελισάβετ Χατζηκύρκα/Χριστίνα Αθανασοπούλου. Νωρίτερα είχαν δύο νίκες η Εξάρχου και μία η Γεωργιάδου, ενώ για τον Φοίνικα επικράτησαν από μία φορά η Ολυμπία Μαλαχτάρη, η Αθανασοπούλου και η Χατζηκύρκα. Η δεύτερη θετικό αποτέλεσμα του ΔΑΟΤ ήρθε απέναντι στον ΓΑΟ Πειραιά. Για τον Φοίνικα να προστεθεί ότι έχασε στο όριο και από τον ΟΑ Χανίων.

Αμφίρροπο ήταν και το ματς του ΠΚΔ Ταύρου με τα Χανιά και χαρακτηριστικό στοιχείο ότι συναντήθηκαν έξι διεθνείς αθλήτριες των μικρών κατηγοριών.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα ΠΚΔ Ταύρου – ΟΑ Χανίων 4-2:

Μαύρα Κοντοπούλου – Στέλλα Μαυροματάκη 3-2 (6-11, 11-4, 10-12, 11-7, 11-9)

Αγγελική Ευμορφιάδη – Βασιλική Μπουλά 0-3 (9-11, 3-11, 8-11)

Άλκηστις Κασίμη – Άντζελα Νούρε 1-3 (11-8, 1-11, 6-11, 3-11)

Κοντοπούλου – Μπουλά 3-1 (10-12, 11-6, 11-5, 11-3)

Κασίμη – Μαυροματάκη 3-1 (11-6, 11-8, 4-11, 11-8)

Ευμορφιάδη – Νούρε 3-1 (11-6, 9-11, 15-13, 19-17)

Φοίνικες Πατρών και ΓΑΟΠ έκαναν την πρώτη νίκη, χωρίς θετικό αποτέλεσμα είναι το Ηράκλειο 2001 και ο Φοίνικας Πειραιά.