Το όπεν της Τσεχίας στο Πλζεν, το 6ο και τελευταίο στα Europe Youth Series επιτραπέζιας αντισφαίρισης του 2024, πέρασε την Παρασκευή 18/10 στη δεύτερη ενότητα με το αγώνισμα του απλού.

Οι τέσσερις Έλληνες αθλητές άρχισαν εκεί νέα χρήσιμα αγωνιστικά τεστ και ο Κωνσταντίνος Αλεξούδης με τη Χριστίνα Τζενίδη κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό των παίδων και των κορασίδων (A Finals). Προχώρησαν με τη 2η θέση από τους ομίλους τους και σε ταμπλό των «64» (για τα αγόρια) και των «32» (για τα κορίτσια) θα διεκδικήσουν από αύριο 19/10 υψηλό πλασάρισμα. Επίσης στην ηλικιακή κατηγορία Under 15 o Λευτέρης Νότης και η Άννα Μήτκα δεν μετουσίωσαν σε αντίστοιχη πρόκριση τα καλά τους παιχνίδια και με την 3η θέση από τους ομίλους τους θα συνεχίσουν σε ματς του παρακάτω επιπέδου, των B Finals, όπως τα ονομάζουν οι διοργανωτές. Το Σάββατο παίρνει σειρά και το τρίτο αγώνισμα του τουρνουά, το διπλό μικτό.

Το βράδυ έγιναν οι κληρώσεις των νοκ άουτ. Στους παίδες ο Αλεξούδης μπαίνει χωρίς αγώνα στους «32» κι εκεί θ’ αντιμετωπίσει τον Σουηδό Εμίλ Έλερμαν. Στα B Finals ο Νότης αναμετριέται στους «32» με τον Γερμανό Πάουλ Φλέμινγκ.

Στις κορασίδες και το κεντρικό ταμπλό η Τζενίδη κληρώθηκε στον 1ο γύρο με τη Μάρλικε Ντε Γκερ από τη Γερμανία. Στο επίπεδο B η Μήτκα τίθεται αντιμέτωπη στον 1ο γύρο με τη Ρουμάνα Καρίς Γιασμίν Σερμπάν.

Στο απλό αγοριών Under 15 δημιουργήθηκαν 17 προκριματικά γκρουπ. Ο Αλεξούδης τέθηκε επικεφαλής στο 11ο με βάση την αντίστοιχη θέση του στα seeding του τουρνουά. Είχε 2 νίκες και 1 ήττα και προκρίθηκε ως 2ος.

Αρχικά επιβλήθηκε του Σλοβάκου Ράστισλαβ Σβεκ με 3-0 σετ (11-5, 11-6, 11-2). Στη συνέχεια έχασε από τον Ούγγρο Σίμον Σίγκμοντ με 3-0 σετ (11-13, 8-11, 10-12) και στο καθοριστικό παιχνίδι ξεπέρασε τον Τσέχο Μάτε Ντούρντις με 3-0 σετ (12-10, 12-10, 11-5).

Ο πρωτοεμφανιζόμενος σε διεθνές τουρνουά, Νότης, αγωνίστηκε στο 15ο γκρουπ. Έμεινε έξω από το A Finals, όμως έδειξε καλό πρόσωπο άλλη μια μέρα. Στην 1η αγωνιστική ηττήθηκε από τον Σλοβάκο Φίλιπ Νάγκι με 3-0 σετ (7-11, 8-11, 3-11). Μετά νίκησε τον Τσέχο Βίνσεντ Σπίναρ με 3-1 σετ (7-11, 14-12, 11-7, 11-6) και στο τέλος είχε ήττα από τον Γερμανό Τζόναθαν Γκέιζερ 3-0 σετ (11-4, 11-6, 11-2).

Στο απλό κοριτσιών Under 15 τα προκριματικά γκρουπ ήταν 11. Η Τζενίδη πήρε την πρόκριση με τη 2η θέση από το 6ο γκρουπ. Στην πρεμιέρα έχασε από την επικεφαλής Φιλίππα Μίλκεμποργκ από τη Δανία με 3-1 σετ (2-11, 11-7, 3-11, 11-13).

Στη 2η αγωνιστική κατέβαλλε την Τσέχα Έλλα Μπουντίλοβα με 3-1 σετ (11-2, 10-12, 11-8, 11-7) και στην 3η τη Σλοβάκα Σιμόνα Ντουρίσοβα με 3-0 για να φτάσει στον στόχο της εισόδου στα A Finals (15-13, 11-1, 13-11).

Για τον ίδιο στόχο πάλεψε η Μήτκα στο 7ο γκρουπ, αλλά έμεινε 3η με 1 νίκη και 2 ήττες. Στην πρεμιέρα κάμφθηκε από τη Σλοβάκα επικεφαλής Μπιάνκα Μπάσοβα με 3-0 σετ (9-11, 8-11, 9-11). Στη συνέχεια πήρε τρία σετ στην παράταση απέναντι στην Τσέχα Ιβέτα Πλεσνέροβα (14-12, 14-12. 13-11) και ακόμα πιο συναρπαστικό ήταν το φινάλε. Βρέθηκε μπροστά με 2-0 σετ εναντίον της Ουγγαρέζας Σόνια Ζόγκι (που τερμάτισε τελικά στην κορυφή του γκρουπ), όμως δέχτηκε την ανατροπή με 3-2 σετ (11-5, 15-13, 4-11, 5-11, 6-11).

Το πρωί του Σαββάτου αρχίζει το διπλό μικτό σε ταμπλό των «32». Οι Αλεξούδης/Μήτκα κληρώθηκαν με τους Λούκας Ελισέρ/Λούσι Σικόροβα από την Τσεχία και οι Νότης/Τζενίδη με τους Όλιβερ Όλενικ/Αντέλα Μπρέλοβα από την ίδια χώρα.