Εκ διαμέτρου αντίθετες πορείες για τις δύο ομάδες, το Ανόβερο στο σωστό δρόμο, η Σάλκε ψάχνεται.

Σε καλύτερη κατάσταση το Ανόβερο, αποδείχτηκε και στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τη προβολή του Κούντσε μετά την εκτέλεση φάουλ του Λέοπολντ (1-0, 4ο λεπτό). Η Σάλκε με μόλις μία τελική με τον Σάντσες στο 40′ .

Στο δεύτερο ημίχρονο το Ανόβερο βρέθηκε πίσω από τη μπάλα, αλλά Σάλκε θυμήθηκε να παίξει ποδόσφαιρο στο τελευταίο 10λεπτο. Έκανε τέσσερις τελικές στο φινάλε σε μια προσπάθεια να ισοφαρίσει. Το σκορ δεν άλλαξε και το Ανόβερο ανέβηκε στην 2η θέση της κατάταξης.

Το Ανόβερο έχει μόνο νίκες στην έδρα του και με την 4η εντός έδρας νίκη έφτασε τους 16 πόντους και κάθισε πίσω από τη Φορτούνα. Η Σάλκε παραμένει χαμηλά και 1 βαθμό από την επικίνδυνη ζώνη.