Με γκολ του Αγιού στο 90+8' οι "Αλεπούδες" απέδρασαν από την έδρα των "Αγίων" ενώ βρέθηκαν να χάνουν με 2-0.

Σε ματς που θα μείνει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη των φιλάθλων που το παρακολούθησαν στο “Σεν Μέρις”, η Λέστερ πήρε τεράστιο τρίποντο επί της Σάουθαμπτον με buzzer-beater του Αγιού που διαμόρφωσε το τελικό 2-3 στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ομάδα του Ράσελ έκλεισε ιδανικά το πρώτο ημίχρονο, αφού πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο γκολ (8′ Άρτσερ και 28′ Αρίμπο) και τίποτα δεν προμήνυε την απίθανη εξέλιξη του δευτέρου μέρους.

Ο Μπουoνανότε μείωσε σε 2-1 στο 65′ μετά από σπουδαία ενέργεια του Φατάου, η είσοδος του οποίου άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, και στο 74′ έγινε η φάση που καθόρισε τη μοίρα του ματς: ο Φρέιζερ τράβηξε τη φανέλα του Βάρντι που ετοιμαζόταν να σκοράρει προ κενής εστίας, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στη Λέστερ αποβάλλοντας ορθώς τον Φρέιζερ.

Ο Βάρντι ευστόχησε από τα 11 μέτρα για τα 2-2 και στο 90+8′ μετά το κόρνερ του Γουίνκς ο Αγιού με το πρώτο γκολ του με τη φανέλα της Λέστερ διαμόρφωσε το τελικό 2-3!