Ο Προμηθέας προσπάθησε για την ανατροπή απέναντι στην τουρκική ομάδα, αλλά έμεινε τελικά με άδεια χέρια και υποχώρησε στο 1-2.

Ένα σταθερό σενάριο εκτυλίχθηκε στο παρκέ της Πάτρας στην αποψινή μονομαχί του Προμηθέα με τη Γαλατασαραϊ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κυνηγούσε στο σκορ σε ολόκληρο το παιχνίδι, έφτασε κοντά στο να το “κλέψει” στο φινάλε όταν προηγήθηκε με 70-69, όμως η “Γαλατά” έμεινε ψύχραιμη και πήρε τελικά τη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 17-19 στο δεκάλεπτο, διαφορά που έμεινε απαράλλαχτη στην ανάπαυλα (38-40). Η τρίτη περίοδος ήταν το μεγάλο πρόβλημα για τους Πατρινούς που στέρεψαν από επιθετικές λύσεις και βρέθηκαν στο -13, 48-61. Παρ΄ όλα αυτά δεν τα παράτησαν και με ένα εκπλητικό 22-8 κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με τρίποντο του Τζόρνταν Γουόκερ. Ο Λίβινγκστον απάντησε για το 70-71, ο Γουόκερ χτύπησε ξανά για το 73-71 στα 01:58 και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, με αφετηρία το 75-75.

Ο Προμηθέας είχε την επίθεση, ο Γουόκερ αστόχησε σε τρίποντο, ο Κάμινγκς έκανε το 77-75. Ο Γουόκερ αστόχησε εκ νέου στα 14΄΄ και η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη για τον Προμηθέα.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ο Γουόκερ με 25 πόντους σε 25 λεπτά, από κοντά και ο Ιγούντου με 17 πόντους και 5 ασίστ. Για τη Γαλατά ο Κάμινγκς είχε 21 πόντους, ο Λίβινγκστον 17, ο Ντελγάδο 14 (9ρ) και ο Μπλούμπεργκς 13.