Νίκη για Ίντερ, αλλαγή ο «Φέτφα»

Η Ίντερ επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες, επικρατώντας με 3-1 της Τζένοα εντός έδρας για τη 18η αγωνιστική της Σέριε Α.

Για τους «νερατζούρι» αγωνίστηκε από το πρώτο λεπτό το νέο απόκτημα Λούκας Ποντόλσκι, ενώ έμεινε στον πάγκο ο Σέρνταν Σακίρι.

Στους «γκριφόνι», ο Γιάννης Φετφατζίδης αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο ως αλλαγή του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι, που είδε την ομάδα του να χάνει για τρίτη φορά στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Παλάσιο, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα της Τζένοα Περίν σε σουτ του Ικάρντι.

Ο τελευταίος έκανε το 2-0 στο 39′ με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Ερνάνες, για να μειώσει η Τζένοα στο 85′, όταν ο Ίτσο πρόλαβε την άμυνα της Ίντερ μετά από απόκρουση του Χαντάνοβιτς σε σουτ του Κόστα.

Τρία λεπτά αργότερα όμως, η Ίντερ «σφράγισε» το τρίποντο με τον Ποντόλσκι να εκτελεί κόρνερ και τον Βίντιτς να διαμορφώνει το τελικό 3-1 με κεφαλιά.