Η Αϊντχόφεν ήταν η μεγάλη νικήτρια κόντρα στην Χέρενφεν, την οποία νίκησε 4-3 για τη 19η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την Αϊντχόφεν καθώς προηγήθηκαν στο πέμπτο μόλις λεπτό με τον Γκοοτσανεϊχάντ αλλά στο 32ο λεπτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Πρόπερ. Μάλιστα, πριν τη λήξη του πρώτου μέρους κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση χάρη σε γκολ του Περέιρο.

Στην επανάληψη η Χέρενφεν πίεσε και ισοφάρισε γρήγορα γρήγορα στο 54ο λεπτό και πάλι με τον Γκοοτσανεϊχάντ ενώ στο 80ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έδωσε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Ωστόσο, η Αϊντχόφεν ήταν εκείνη που γέλασε τελευταία καθώς στο 89ο λεπτό ισοφάρισε με τον Φαν Χίνκελ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μορένο σκόραρε για το τελικό 4-3 και χάρισε σπουδαία νίκη στην ομάδα του, η οποία πλέον είναι στην τρίτη θέση με 38 βαθμούς ενώ η Χέρενφεν έμεινε στους 32 πόντους και την τέταρτη θέση.