Η Κλαμπ ήταν 31 παιχνίδια αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις και τελικά γνώρισε την ήττα από την Κόρτραϊκ με 2-0 στο ντέρμπι της δυτικής Φλάνδρας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς και "σφράγισαν" τη νίκη τους στις καθυστερήσεις.

Η Κλαμπ ήταν 31 παιχνίδια αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις και τελικά γνώρισε την ήττα από την Κόρτραϊκ με 2-0 στο ντέρμπι της δυτικής Φλάνδρας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς και “σφράγισαν” τη νίκη τους στις καθυστερήσεις, κερδίζοντας πέναλτι σε μια από τις “φαρμακερές” αντεπιθέσεις της.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της πρωτοπόρου της βαθμολογίας τη φετινή αγωνιστική περίοδο (η πρώτη ήταν στις 24 Αυγούστου από τη Μαλίν), η οποία δίνει τη δυνατότητα στην Αντερλεχτ -αν νικήσει- να την πλησιάσει στο -4.