Ματς "θρίλερ" στο Ελσίνκι, με την Σλοβενία τελικά να παίρνει τη νίκη με 81-78 επί της Φινλανδίας και να είναι η μοναδική ομάδα με 2/2 στον όμιλό μας.

Ματς “θρίλερ” στο Ελσίνκι, με την Σλοβενία τελικά να παίρνει τη νίκη με 81-78 επί της Φινλανδίας και να είναι η μοναδική ομάδα με 2/2 στον όμιλό μας.

Καθοριστικός στο φινάλε ο Άντονι Ράντολφ, αφού μετά το 0/2 από τη γραμμή των βολών με το σκορ στο 78-79, έκλεψε την μπάλα από τον Μάρκανεν και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, αφήνοντας 3.1 δευτερόλεπτα στους Φινλανδούς. Ο Μάρκανεν πήρε την επίθεση, ωστόσο στην προσπάθειά του να στείλει το παιχνίδι στην παρατάση, πάτησε την πλάγια γραμμή και το ματς τελείωσε. Μάλιστα, ο ανερχόμενος σταρ του φινλανδικού μπάσκετ, προσγειώθηκε άτσαλα στο παρκέ και έφυγε υποβασταζόμενος με πρόβλημα στο πόδι.

Η Σλοβενία είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, παίρνοντας μάλιστα διαφορά μέχρι και 12 πόντων στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (42-54). Η ομάδα του Ντέτμαν επανήλθε και πέρασε μάλιστα μπροστά όταν με καλάθι του Μάρκανεν έγινε το 78-77, ωστόσο δύο βολές του Γκόραν Ντράγκιτς και το κάρφωμα του Ράντολφ, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Ο Ντράγκιτς ήταν και πάλι ο κορυφαίος, με 29 πόντους (8/16 σουτ), 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και μόλις 1 λάθος σε περίπου 31 λεπτά που έμεινε στο παρκέ, ενώ ο Ράντολφ πρόσθεσε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Οκτώ πόντοι και ισάριθμα ριμπάουντ η συνεισφορά του Λούκα Ντόντσιτς, που δεν κατάφερε να μοιράσει ασίστ! Η ομάδα του Κοκόσκοφ, τίθεται αντιμέτωπη αύριο με την Εθνική μας, στις 16:30.

Στο 1-1 οι Φινλανδοί που παίζουν την Κυριακή με την Πολωνία, με τους Μάρκανεν (24π, 7ρ) και Σαλίν (11π, 5ρ, 2ασ.) να ξεχωρίζουν κόντρα στους Σλοβένους.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 42-52, 63-65, 78-81

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν):
Κοϊβίστο 6 (2), Χαφ 7 (1), Λι 1, Σαλίν 11 (3), Κότι 4, Κόπονεν 7 (1), Νούτινεν 3 (1), Ράνικο 3 (1), Μάρκανεν 24 (6/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Γουίλσον 5 (1), Μέρφι 7 (1)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ):
Ράντολφ 10, Ντράγκιτς 29 (6/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 11/12 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 31 λεπτά), Νίκολιτς 5, Πρέπελιτς 5 (1), Μούριτς 4, Μπλάζιτς 7 (1), Βίντμαρ 7 (6 ασίστ), Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ 6, Ντόντσιτς 8 (8 ριμπάουντ).