Η Κλαμπ Μπριζ δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το «στραβοπάτημα» της Βάρεγκεμ, «φιλοδώρησε» με πέντε γκολ (5-1) την Κορτράικ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του Βελγικού πρωταθλήματος και «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το… χορό των τερμάτων άνοιξε ο Βαν Ριν στο 13’ και οκτώ λεπτά αργότερα ο Ρεφαέλοφ έγραψε το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 70’ ο Βάνακεν έκανε το 3-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Βόσεν αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Ότι δεν κατάφερε ο Βέλγος φορ από την άσπρη βούλα το πέτυχε στο 81’ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με τον Φόρμερ (85’) να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Η Κορτράικ των Γούτα (βασικός) – Σηφάκη το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της… τιμής στις καθυστερήσεις με τον Σααντί.

Από εκεί και πέρα, στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Άντερλεχτ και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, καθώς διέλυσε με 4-0 την Έουπεν και ανέβηκε στην τρίτη θέση του Βελγικού πρωταθλήματος. Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Χάνι και Ντεντόνκερ που σκόραραν από δύο γκολ.