Ασταμάτητη είναι η Έβερτον, καθώς μετά την τριάρα στη Σάντερλαντ, «φιλοδώρησε» με τρία γκολ (3-1) και τη Μίντλεσμπρο και πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη της στην Πρέμιερ Λιγκ.

Τα «ζαχαρωτά» αν και βρέθηκαν νωρίς (21’) πίσω στο σκορ από λάθος του Στεκέλενμπουργκ, βρήκαν τον τρόπο και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Την αρχή έκανε ο Μπάρι στο 24’ ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ στο 42’ ο Κόουλμαν έφερε… τούμπα το ματς. Μάλιστα, η Έβερτον δεν σταμάτησε εκεί και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Λουκάκου έγραψε το τελικό 3-1.

Αυτή ήταν η τέταρτη φετινή νίκη της Έβερτον, που την έφερε στη δεύτερη θέση της Πρέμιερ Λιγκ με 13 πόντους. Αντίθετα, η Μίντλεσμπρο έμεινε στους 5 βαθμούς με απολογισμό μία νίκη, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες.