Μοιραίος ο Κορέα για την Λάτσιο (video)

Το παιχνίδι στο Ρενάτο Νταλ Άρα τα είχε όλα εκτός από νικητή. Ισόπαλες 2-2 η Μπολόνια με την Λάτσιο.

Η Μπολόνια έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε δις με τους Κρέιτσι (21′) και Παλάσιο (31′) αλλά δέχτηκε και δύο γκολ στις μοναδικές φάσεις των Ρωμαίων. Και τα δύο τα πέτυχε ο Ιμόμπιλε (23′, 39′).

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε γκολ αλλά είχε όλα τα υπόλοιπα. Από μια κόκκινη κάρτα (…Λέιβα για την Λάτσιο στο 59′ και Μεδέλ για την Μπολόνια στο 69′) και από εκεί και πέρα πολλές σπουδαίες ευκαιρίες.

Οι Αλμπέρτο (77′) και Κορέα (84′) για τους λατσιάλι και οι Παλάσιο (85′) και Σκοβ Όλσεν (90+) για τους ροσομπλού.

Η σπουδαιότερη ευκαιρία χάθηκε από την Λάτσιο στο 88ο λεπτό. Ο Ατσέρμπι κέρδισε πέναλτι από τον Παλάσιο αλλά ο Κορέα ήταν άστοχος από τα έντεκα βήματα.