Την τρίτη ήττα της στο βελγικό πρωτάθλημα, γνώρισε η Γάνδη σε εξ αναβολής αναμέτρηση αφού έχασε με 3-2 στην έδρα της Αντβέρπ.

Την πρώτη απώλειά της από τις αρχές Οκτωβρίου είχε η Γάνδη, η οποία ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα της Αντβέρπ σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος. Το σύνολο του Θόρουπ προηγήθηκε στο 21’ με τον Γιάρεμτσουκ, όμως δύο γκολ του Εμποκανί (25’ και 48’) κι ένα πέναλτι του Ρεφαέλοφ (33’) άλλαξαν τα δεδομένα με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 3-1 και τη Γάνδη να μειώνει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντέιβιντ.

Με αυτό το τρίποντο οι νικητές πήγαν στην τέταρτη θέση με 27 βαθμούς, ενώ οι ηττημένοι έχουν ένα βαθμό περισσότερο, ευρισκόμενοι στη δεύτερη θέση, στο -5 από την πρωτοπόρο Κλαμπ Μπρυζ που έχει κι αγώνα λιγότερο.