Η Αστάνα πέτυχε ιστορική νίκη επί της νεότερης Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έχει αγωνιστεί ποτέ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχοντας προκριθεί στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ γνώρισε ήττα 2-1 από την Αστάνα στο Καζακστάν. Οι Καζάκοι με αυτόν τον τρόπο έφτασαν στους πρώτους τους βαθμούς στον 11ο όμιλο, στην 5η αγωνιστική της διοργάνωσης. Ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, παρέταξε στο Καζακστάν τη νεότερη ενδεκάδα των «κόκκινων διαβόλων» σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Λίνγκαρντ στο 10ο λεπτό. Στο 39′ ο Γκρίνγουντ είχε την ευκαιρία να γράψει το 2-0 ωστόσο ο Έριτς απέκρουσε.

Στο δεύτερο μέρος η Αστάνα ισοφάρισε με τον Σόμκο στο 55′. Η ομάδα του Γκρικόρτσουκ επτά λεπτά μετά το 1-1 έφτασε στην ανατροπή με αυτογκόλ του Μπερνάρντ.