7ος Όμιλος: Ανατροπή πρόκρισης η Πόρτο, βαθμός πρωτιάς η Ρέιντζερς

Νίκη που την βάζει για τα καλά στην υπόθεση πρόκριση σημείωσε η Πόρτο, η οποία επικράτησε 2-1 της Γιουνγκ Μπόις στην Ελβετία. Ισόπαλες Φέγενορντ και Ρέιντζερς.

Γιουνγκ Μπόις-Πόρτο
Τη δεύτερη νίκη στον 7ο όμιλο του Europa League σημείωσε η Πόρτο και αυτή σε βάρος της Γιουνγκ Μπόις, της οποίας επιβλήθηκε 2-1 στο «Σταντ Ντε Σουίς».

Ο αγώνας για την Ελβετική ομάδα ξεκίνησε ιδανικά, καθώς στο 6ο λεπτό ο Φάσναχτ αξιοποίησε την πάσα του Γκαρσία και άνοιξε το σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 1-0.

H απάντηση και η ανατροπή της Πόρτο ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 75ο λεπτό ισοφάρισε με τον Αμπουμπακάρ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καμερουνέζος επιθετικός έκανε το 1-2.

Γιουνγκ Μπόις: Βον Μπάλμος, Λούστενμπεργκερ, Σόρενσεν, Γιάνκο, Γκαρσία, Ζέσιγκερ, Ενγκαμαλέου, Φάσναχτ, Έμπισερ, Ενσαμέ, Ασαλέ.
Πόρτο: Μαρσεσίν, Πέπε, Μαρκάνο, Τέγες, Έμπεμπά, Περέιρα, Οταβίνιο, Εντιαγέ, Αμπουμπακάρ, Κορόνα, Μαρέγκα.

Φέγενορντ-Ρέιντζερς
Την ευκαιρία να κάνει σημαντικό βήμα πρόκρισης απώλεσε η Φέγενορντ, η οποία έμεινε στο 2-2 με την Ρέιντζερς στο «Ντε Κάιπ» του Ρότερνταμ.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το προβάδισμα στο σκορ χάρη στο γκολ που σημείωσε στο 33’ ο Τόορνστρα μετά από ασίστ του Λάρσον.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως βρήκε τους Σκωτσέζους να ανατρέπουν την κατάσταση και με γκολ του Μορέλος στο 52’ και στο 65’ να παίρνει το προβάδισμα, το οποίο όμως κράτησαν μόλις για τρία λεπτά. Ο Σινιστέρα στο 68’ ισοφάρισε σε 2-2, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Φέγενορντ: Μάρσμαν, Μποτεγκίν, Μαλάσια, Σένεσι, Γκετρούιντα, Φερ, Τόορνστρα, Κοκστσού, Μπεργκχάους, Λάρσον, Σινιστέρα.
Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέ, Γκόλντντσον, Ελάντερ, Μπάριτσιτς, Ντέιβιτς, Τζακ, Καμαρά, Ότζο, Μορέλος, Κεντ.