Ο Έρικ Τεν Χαγκ έβαλε τρεις έφηβους στην ενδεκάδα για το ματς με την Ντεν Χάαγκ. Σκόραραν όλοι. Ο Αγιαξ διέλυσε 6-1 την ομάδα της Χάγης και πήγε στο +3 από την Αλκμάαρ.

Ντεμπούτο στο βασικό σχήμα του Άγιαξ για τους μέσους Χράφενμπεργκ (17), Εκέλενκαμπ (19) και για τον επιθετικό Τραορέ (18).

Σκόραραν όλοι στο άνετο 6-1 επό της Ντεν Χάαγκ. Ο μαέστρος Ζιγές σκόραρε ένα ακόμη γκολ ενώ δίχτυα βρήκαν και οι Φαν ντε Μπέικ και Τάντιτς.

Η ομάδα της Χάγης μείωσε με πέναλτι του Χόουσενς στις καθυστερήσεις ενώ έπαιζε και με δέκα παίκτες από το 80ο λεπτό μετά την αποβολή του Μπάκερ.

Ο Άγιαξ εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Αλκμάαρ με 3-0 στο Ρότερνταμ από την Σπάρτα και κλείνει το 2019 στο +3 στην βαθμολογία από την δεύτερη ΑΖ.