Η Λυών μετά από 4 ματς χωρίς νίκη, επιβλήθηκε 2-0 στην έδρα της Μετς, διατηρώντας την τρομερή παράδοση, που τη θέλει να έχει 7 νίκες στη σειρά απέναντι στη συγκεκριμένη αντίπαλο χωρίς να έχει δεχθεί γκολ.

Για να φτάσει πάντως στη νίκη χρει’αστηκε η βοήθεια του VAR και μάλιστα σε τρεις περιπτώσεις. Στην πρώτη στο τέλος του πρώτου μέρους, όταν ο διαιτητής Ουατελιέ, δεν είδε το χέρι του Ουντόλ και με τη βοήθεια της τεχνολογίας καταλόγισε το πέναλτι. Η δεύτερη όταν ο Κορνέ αστόχησε στο πέναλτι, αλλά ο VAR ζήτησε επανάληψη καθώς ο Ουκιτζά έφυγε από τη γραμμή και η τρίτη, όταν ο Ντιαλό χτύπησε εκτός φάσης τον Μαρσάλ και δεν τιμωρήθηκε μέχρι ο Ουατελιέ να πάει στην οθόνη και να δώσει την κόκκινη.

0-1 με πέναλτι του Ντεμπελέ, 0-2 με τον Αουάρ σε κενή εστία, από ένα γκολ στις καθυστερήσεις των 2 ημιχρόνων και η Λυών πανηγυρίζει τη νίκη.

ΜΕΤΣ: Ουκιτζά, Σεντόνζ, Ουντόλ, Μπόι, Μπρον, Ανγκμπάν(70′ Γκακπά), Φοφανά, Εντοράμ, Ενγκέτ(88′ Γιαντέ), Νιάν(79′ Αμπρόζ), Ντιαλό

ΛΥΩΝ: Λόπεζ, Κορνέ, Ντιμπουά, Ντεναγιέ, Μαρσέλο, Μαρσάλ, Τουσάρ, Γκιμαράες, Εκάμπι(86′ Αουάρ), Τεριέ, Ντεμπελέ