Τα highlights της 25ης αγωνιστικής της Primera Division (vid)

Συνεχίζεται η σκληρή "μάχη" της Ατλέτικο Μαδρίτης με τη Σεβίλλη για την τρίτη θέση καθώς αμφότερες συνέχισαν με νίκες. Μεγάλη κερδισμένη της αγωνιστικής η Μπαρτσελόνα σε μια ιστορική ημέρα όπως ήταν το Σάββατο για τους Καταλανούς και τον ηγέτη τους

Με μεγάλη κερδισμένη την Μπαρτσελόνα, που αξιοποίησε το … στραβοπάτημα της Ρεάλ Μαδρίτης κι επέστρεψε στην κορυφή εξελίχθηκε η 25η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Σκληρή μάχη για την τρίτη θέση με νίκες Ατλέτικο Μαδρίτης και Σεβίλλη. Αναλυτικά το τί έγινε ξεκινώντας από τους αγώνες της Κυριακής

Ατλέτικο Μαδρίτης – Βιγιαρεάλ 3-1

Τα … “κίτρινα υποβρύχια” έκαναν το “λάθος” να προηγηθούν στο 18’ με τον Αλκάθερ. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ισοφάρισε στο 40’ με τον Κορέα και στο 64’ ο ίδιος έδωσε προβάδισμα στους Μαδριλένους. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φέλιξ στο 74’, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως στο αρχικό σχήμα των φιλοξενούμενων υπήρχαν μόνο Ισπανοί ποδοσφαιριστές!

Χετάφε – Σεβίλλη 0-3

Σπουδαία κι επιβλητική νίκη σημείωσαν οι Σεβιγιάννοι φέρνοντας εαυτόν σε θέση ισχύος έναντι των αντιπάλων τους για την έξοδο στο Champions League. Ο Οκάμπος “άνοιξε” το σκορ στο 43’, ο Φερνάντο έκανε το 0-2 στο 67’ και τη δεύτερη νίκη στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές ολοκλήρωσε ο Κουντέ στο 75’.

Ρεάλ Βαγιαδολίδ – Εσπανιόλ 2-1

Σ’ ένα ματς που έδειχνε αρκετά ισορροπημένο, σημαντική διαφορά προκάλεσε η αποβολή του Λόπεθ στο 25’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 77’ ο Ραμίρεθ κατάφερε να βρει δίχτυα διασπώντας την πυκνή συνοχή των Καταλανών και έξι λεπτά μετά τον μιμήθηκε ο Γκουαρντιόλα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εμπάρμπα.

Ντεπορτίβο Αλαβές – Ατλέτικ Μπιλμπάο 2-1

Το – σχετικά – γρήγορο γκολ του Γκαρθία (17’) δημιούργησε την ελπίδα πως το αρνητικό σερί των τριών ηττών των Βάσκων έφτασε στο τέλος του. Ωστόσο ο Λούκας Πέρεθ στο 28’ ισοφάρισε μ’ εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Έλι με προβολή ολοκλήρωσε το σκηνικό της απόλυτης ανατροπής για την Αλαβές.

Οσασούνα – Γρανάδα 0-3

Η καλή μέρα για τη Γρανάδα φάνηκε από …. νωρίς αφού μόλις στο 4’ ο Ματσίς με σουτ που κόντραρε κι άλλαξε πορεία πήρε προβάδισμα στο σκορ. Σα σε … ριπλέι ο ίδιος ποδοσφαιριστής με τον ίδιο τρόπο έκανε το 0-2 στο 28’ και τον … θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Φουλκιέ στο 41’.

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου

Λεβάντε – Ρεάλ Μαδρίτης  1-0Ένα γκολ του Μοράλες στο 79’ στη Βαλένθια, χάρισε τη νίκη στην Λεβάντε επί της «φλύαρης» Ρεάλ Μαδρίτης, ρίχνοντας τη «βασίλισσα», το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, από την κορυφή της Ισπανικής Λίγκας

Μπαρτσελόνα – Εϊμπάρ  4-0

Ο Μέσι είχε κέφια στο «Καμπ Νου» σημειώνοντας τα τέσσερα από τα πέντε γκολ της Μπαρτσελόνα επί της Εϊμπάρ. Οι Καταλανοί ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Βαλένθια   3-0

Σε τροχιά Τσάμπιονς Λιγκ η ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν, νικώντας με 3-0 τη Βαλένθια.
Το σκορ άνοιξε ο Μικέλ Μερίνο στο 12’ κι ο Μοντρεάλ πέτυχε το 2-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.
Το τρίτο τέρμα σημείωσε ο Βέλγος Γιανουζάϊ στο 48’

Θέλτα – Λεγανές 1-0

Νίκη – ανάσα για τη Θέλτα στο Βίγκο, στην προσπάθειά της να αποφύγει τον υποβιβασμό. Το πολύτιμο γκολ πέτυχε ο Άσπας στο 62’

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου

Μπέτις Μαγιόρκα 3-3

Ισόπαλες 3-3 αναδείχθηκαν Ρεάλ Μπέτις και Μαγιόρκα σε ένα πλούσιο σε φάσεις και γκολ στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η 25η αγωνιστική στην Primera Division. Οι φιλοξενούμενοι (με τον Κούτρη στη αρχική τους σύνθεση ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 24΄ λόγω τραυματισμού) που δίνουν μάχη για την παραμονή τους άνοιξαν το σκορ στο 16΄με τον Ερνάντες. Με εκτέλεση πέναλτι του Κανάλες η Ρεάλ Μπέτις ισοφάρισε σε 1-1 στο19΄. Από το τέρμα του Μπούντιμιρ στο 27΄ η Μαγιόρκα πήρε και πάλι το προβάδισμα μέχρι το 35΄όταν και δέχτηκε εκ΄ νέου την ισοφάριση και πάλι με πέναλτι, αυτή τη φορά με εκτελεστή τον Φεκίρ.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Γιόακιν έκανε το 3-2 και στο 70΄ με σκόρερ τον Κούμπο διαμορφώθηκε το τελικό 3-3 H βαθμολογία (μετά από 25 αγωνιστικές) 1. Μπαρτσελόνα 25 55β. 2. Ρεάλ Μαδρίτης 25 53β. 3. Ατλέτικο Μαδρίτης 25 43β. 4. Σεβίλλη 25 43β. 5. Χετάφε 25 42β. 6. Ρεάλ Σοσιεδάδ 24 40β. 7. Βιγιαρεάλ 25 38β. 8. Βαλένθια 25 38β. 9. Γρανάδα 25 36β. 10. Λεβάντε 25 32β. 11. Ατλέτικ Μπιλμπάο 25 31β. 12. Οσασούνα 25 31β. 13. Μπέτις 25 30β. 14. Αλαβές 25 30β. 15. Βαγιαδολίδ 25 29β. 16. Εϊμπάρ 24 24β. 17. Θέλτα 25 24β. 18. Μαγιόρκα 25 22β. 19. Λεγανιές 25 19β. 20. Εσπανιόλ 25 19β.