Τα highlights της 26ης αγωνιστικής της Primera Division (vids)

Η νίκη πρωτιάς της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Μπαρτσελόνα που της επέτρεψε να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας επισκίασε κάθε τί άλλο στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Εικοστή έκτη αγωνιστική στην Primera Division και δε θα μπορούσε παρά να έχει στην κορυφή του ενδιαφέροντος το “El Classico”. Εκεί όπου η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα 2-0 επιστρέφοντας σε θέση ισχύος, στην κορυφή της βαθμολογίας. Αναλυτικά οι αναμετρήσεις του τριημέρου …

Κυριακή 1 Μαρτίου Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 2-0

Υπό το βλέμμα του Κριστιάνο Ρονάλντο, που βρέθηκε στις κερκίδες του “Σαντιάγο Μπερναμπέου”, ο Κουρτουά αρνήθηκε κάθε επιθετική απόπειρα των “μπλαουγκράνα”, ο Βινίσιους με αρωγό και την τύχη, πέτυχε το πρώτο γκολ επί των Καταλανών στο “σπίτι” της “βασίλισσας” μετά από – σχεδόν – δυόμιση – χρόνια στο 71’ και το σκηνικό θριάμβου ολοκλήρωσε ο Μαριάνο στις καθυστερήσεις, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγώνα στην παρθενική του εμφάνιση στο πρωτάθλημα!

Μαγιόρκα – Χετάφε 0-1

Με … φόρα από την πρόκριση επί του Άγιαξ στο Europa League η Χετάφε χάρη στο γκολ του Μαξίμοβιτς στο 68’ πέρασε από τη Μαγιόρκα, που στις καθυστερήσεις έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο λόγω της αποβολής του Σεβίγια με δύο κίτρινες σε ένα λεπτό για διαμαρτυρία!

Εσπανιόλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1

Δύο γκολ σημείωσε η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε αλλά περιορίστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην ουραγό Εσπανιόλ. Κι αυτό γιατί το πρώτο ήταν αυτογκόλ του Σάβιτς στο 24’ ενώ την κατάσταση ισορρόπησε ο Σαούλ στο 46’ με “βολίδα” εκτός περιοχής.

Ατλέτικο Μπιλμπάο – Βιγιαρεάλ 1-0

Επιτέλους νίκη για τους Βάσκους αφού χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκαρθία στο 56’ επικράτησαν 1-0 της Βιγιαρεάλ. Θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και δεύτερο γκολ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όμως ο Γουίλιαμς αστόχησε.

Σεβίλλη – Οσασούνα 3-2

Απίστευτο ματς στο “Σάντσεθ Πιθχουάν” με τους Σεβιγιάννους με τους Εν Νεσίρι και Οκάμπος να βάζουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ στο 13’ και στο 45+1’ αντίστοιχα. Η ομάδα του Χούλιεν Λοπετέγκι πίστεψε σε μια ακόμη πιο εύκολη συνέχεια μετά την αποβολή του 26χρονου πορτιέρε Ερέρα στο 54’ για επαφή με την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής. Φευ … καθώς η Οσασούνα έβγαλε αντίδραση, μειώνοντας στο 64’ με τον Αριδάνε και στο 74’ ισοφάρισε με πέναλτι ο Τόρες! Τη νίκη έδωσε στους γηπεδούχους ο Εν Νεσίρι με γκολ στις καθυστερήσεις!

Σάββατο 29 Φεβρουαρίου

Γρανάδα – Θέλτα 0-0

Η 9η του βαθμολογικού πίνακα Γρανάδα υποδέχθηκε την 17η Θέλτα του Βίγκο σε αναμέτρηση που δεν είχε γκολ. Πολύτιμος βαθμός για τους φιλοξενούμενους που παλεύουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Λεγανές – Ντεπορτίβο Αλαβές 1-1

Η Λεγανές δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα της την Αλαβές και παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το γκολ του Λούκας Πέρεθ στο 47ο λεπτό και η Λεγανές πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ ισοφάρισης από τον Καρίγιο στο 59’.

Εϊμπάρ – Λεβάντε 3-0
Η Εϊμπάρ πήρε τρίποντο νίκης απέναντι στη Λεβάντε και έκανε άλμα παραμονής στην κατηγορία με το πρώτο της τρίποντο μετά από τέσσερις αποτυχημένες προσπάθειες.
Πρωταγωνιστής και σκόρερ δύο τερμάτων (στο 27ο και το 48ο λεπτό) ήταν ο Σάρλες ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ορελάνα στ 84’.

Βαλένθια – Ρεάλ Μπέτις 2-1
Κοντά στην πρώτη εξάδα παραμένει η Βαλένθια μετά τη νίκη της με 2-1 απέναντι στη Μπέτις.
Ο Γκαμεϊρό έδωσε προβάδισμα στις «νυχτερίδες» με τη συμπλήρωση μιας ώρας στο ματς και στο 89’ ο Παρέχο σημείωσε το 2-0. ΟΙ φιλοξενούμενοι μείωσαν με τέρμα του Μορόν στις καθυστερήσεις.

Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ρεάλ Βαγιαδολίδ 1-0

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 1-0 της Βαγιδολίδ για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας και πανηγύρισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις και τρίτη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Αλγκουαθίλ χάρη στο γκολ του Γιανουζάι στο 60 πήρε τη νίκη που την φέρνει ακόμη πιο κοντά στην έξοδό της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Σοσιεδάδ θα παραταχθεί με καλή ψυχολογία στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ισπανίας με αντίπαλο την Μιραντές.