Άϊντραχτ-Σάλκε 2-1: Για Ευρώπη οι γηπεδούχοι (hl)

Η Άϊντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε με 2-1 της Σάλκε για την 32η αγωνιστική της Budesliga κι έμεινε στο κυνήγι μιας θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη.

Η Άϊντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε στην «Κόμερτσμπανκ Αρίνα» με 2-1 της Σάλκε για την 32η αγωνιστική της Budesliga  κι έμεινε στο κυνήγι μιας θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση.
Η Άϊντραχτ έκανε το 1-0 στο 29ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Αντρέ Σίλβα.
Αυτό ήταν το 11ο φετινό γκολ για τον πορτογάλο επιθετικό.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους.
Ήταν το 50ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κόστιτς, ο Άμπραχαμ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Η Σάλκε βγήκε μπροστά ψάχνοντας ένα γκολ για να ξαναμπεί στο ματς και κατέφερε να το πετύχει στο 59ο λεπτό. Μετά το φάουλ του Σαπφ, ο Γουένστον Μακένι με ωραία καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Τραπ κάνοντας το 2-1.

Στο 77ο λεπτό όμως η Σάλκε έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Μποζντογκάν αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

Η Άϊντραχτ παρέμεινε αήττητη για 9ο συνεχόμενο ματς (5-4-0), την ίδια στιγμή που η Σάλκε συνεχίζει για 14 ματς χωρίς νίκη με γκολ 6-29 σε αυτά.