Βαγιαδολίδ-Χετάφε 1-1: Χαρούμενοι οι γηπεδούχοι (video)

Βαγιαδολίδ και Χετάφε πήραν από έναν βαθμό στην μεταξύ τους μάχη για την 31η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Αποτέλεσμα που αφήνει ικανοποιημένους περισσότερο τους γηπεδούχους αφού καταβάλουν προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία. Η Χετάφε συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά Ευρώπης σε θέσεις που πάντως διεκδικούν αρκετές ομάδες.

Τα δύο τέρματα της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο τελευταίο του πεντάλεπτο. Η Χετάφε πήρε προβάδισμα στο 41ο λεπτό με σκόρερ τον Μάτα.

Ο Ουνάλ εκτέλεσε πέναλτι που κέρδισε η Βαγιαδολίδ στην εκπνοή του πρώτου μέρους διαμορφώνοντας το 1-1 με το 6ο προσωπικό του γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα.
Η Χετάφε είχε περισσότερες τελικές, προσπάθησε στο 2ο μέρος να επιβάλει το ρυθμό της όμως το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, αποτέλεσμα που φέρνει τη Βαγιαδολίδ ένα βήμα πιο κοντά στην παραμονή.

Βαγιαδολίδ: Μάσιπ, Μογιάνο, Μαρτίνεθ, Φερνάντεθ, Σαλισου, Πλάνο (90′ Πέρεθ), Αλκαράθ, Σαν Εμετέριο (70′ Κίκο), Βίγια (64′ Χέρβιας), Γκουαρδιόλα (83′ Ντε Λα Φουέντε), Ουνάλ.

Χετάφε: Σορία, Νιόμ (64′ Μολίνα), Σουάρες, Ετσέιτα, Ντάκοναμ, Κουκουρέγια (83′ Πορτίγιο), Ολιβέιρα, Μακσίμοβιτς (83′ Τζέισον), Αραμπάρι, Μάτα (84′ Τίμορ), Ντούρο (71′ Άνχελ).