Σεβίλλη – Βαγιαδολίδ 1-1: Χαμένη ευκαιρία (vid)

Η Σεβίλλη ''πέταξε'' ένα ημίχρονο και δύο βαθμούς στην έδρα της απέναντι στην εξαιρετική Βαγιαδολίδ που απέσπασε σπουδαία ισοπαλία στην Ανδαλουσία.

Η Σεβίλλη ”πέταξε” ένα ημίχρονο και δύο βαθμούς στην έδρα της απέναντι στην εξαιρετική Βαγιαδολίδ που απέσπασε σπουδαία ισοπαλία στην Ανδαλουσία. Η Βαγιαδολίδ πάγωσε κι’ άλλο το άδειο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν με τον Κίκο Ολίβας να σκοράρει στο 25ο λεπτό. Ο 31χρονος στόπερ πέτυχε το 2ο γκολ του στο πρωτάθλημα με κοντινή κεφαλιά (0-1, 25′).

Η Σεβίλλη πίεσε για την ισοφάριση, σημείωσε γκολ που μετά από υπόδειξη του VAR ακυρώθηκε οριακά αλλά σωστά ως off side και τελικά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με το πέναλτι που έκανε ο Σάντσεθ και εκτέλεσε εύστοχα ο Αργεντινός Λούκας Οκάμπος στο 83ο λεπτό (1-1).

Ύστερα από 32 αγωνιστικές, η ομάδα του Λοπετέγι έμεινε στην 4η θέση (53β.) και συμπλήρωσε τρεις ισοπαλίες στη σειρά, με τη Χετάφε να την ακολουθεί με 49 βαθμούς και ματς λιγότερο.

Σεβίλλη (Λοπετέγι): Βάτσλικ, Νάβας, Εσκουδέρο, Ντιέγκο Κάρλος, Κοντέ, Μπανέγα, Βάσκες (66′ Εν – Νεσιρί), Φερνάντο (46′ Τζόρνταν), Οκάμπος, Μουνίρ, Ντε Γιονγκ (46′ Σούσο)

Βαγιαδολίδ (Σέρχιο) : Μάσιπ, Ολίβας, Αντονίτο, Γκαρθία, Σάντσεθ, Μπεν Αρφά (59′ Αλκαράθ), Μίτσελ (75′ Ουνάλ), Χερβίας (76′ Πλάνο), Φέδε, Ρούμπιο (69′ Μαρτίνες), Ντε Λα Φουέντε (76′ Πέρεθ)