Μονπελιέ-Λιόν 2-1: Με την αύρα του Μοσόν (vid)

Η Μονπελιέ στην εξ αναβολής αναμέτρησης για την πρώτη αγωνιστική της Ligue 1, επικράτησε με σκορ 2-1 της Λιόν, υποχρεώνοντας την στην πρώτη της ήττα.

Η αναμέτρηση της πρεμιέρας ανάμεσα στη Μονπελιέ και τη Λιόν είχε αναβληθεί εξαιτίας της παρουσίας της ομάδας του Ρούντι Γκαρσιά στην ημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Η εικόνα της όμως στο Μοσόν δεν ήταν ανάλογη του λόγου που οδήγησε στη χρονική μετακίνηση του ματς.

Ήταν η Μονπελιέ εκείνη που πήρε τα ηνία του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος, έχοντας πάντως σταθεί τυχερή στην προσπάθεια του Τοκο Εκαμπί στο 3ο λεπτό η οποία κατέληξε στο δοκάρι.

Με τον Τεζί Σαβανιέ να έχει εξαιρετική απόδοση η ομάδα του ντερ Ζακαριάν προηγήθηκε στο 36ο λεπτό με την εκτέλεση πέναλτι αλά Πανένκα από τον Σαβανιέ.
Η κατάσταση για τη Λιόν έγινε ακόμη πιο δύσκολη όταν ο Αουάρ αποβλήθηκε στο 42ο λεπτό για προβολή στον Σουκέ.

Ο Σαβανιέ με έξοχο τελείωμα στο 59ο λεπτό έκανε το 2-0 για τη Μονπελιέ η οποία όμως στη συνέχεια δε μπόρεσε να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά περιορίστηκε στη διαχείριση του προβαδίσματος.

Ο Γκαρσιά πέρασε στο ματς τους Ντεμπελέ, Ντεπάι, Μπαρντ, Σερκί, Λούκας και στο 80ο λεπτό ο Σερκί κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Χίλτον. Ο Ντεπάι εκτέλεσε εύστοχα, ωστόσο οι “λιονέ” δεν απέφυγαν την πρώτη τους φετινή ήττα στο Σαμπιονά.
Η Μονπελιέ πέτυχε δεύτερη σερί νίκη κι έφτασε τους 6 βαθμούς, 2 περισσότερους δηλαδή από τη Λιόν.