Μαρσέιγ-Λιλ 1-1: Αναπάντεχη ισοπαλία (vid)

Η Λιλ ήταν καλύτερη της Μαρσέιγ, δεν "καθάρισε" το ματς και ο Βαλέρ Ζερμέν έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας ισοφαρίζοντας σε 1-1 πέντε λεπτά πριν από το τέλος

Η Λιλ ήταν ισορροπημένη, ξεκάθαρη, δημιουργική στον αγωνιστικό χώρο του Βελοντρόμ. Η Μαρσέιγ δεν είχε ένταση και ιδέες, ωστόσο το πρώτο ημίχρονο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στην έναρξη του δεύτερου οι ποδοσφαιριστές του Κριστόφ Γκαλτιέ έχασαν ευιαρία με τον Μπαμπά, σκόραραν με τον Αραούχο, είχαν δοκάρι με το Γιλμάζ και γενικά έστειλαν μήνυμα ότι “θα κάνουν κουμάντο”.

Ο Μανταντά αντέδρασε εξαιρετικά στις περιπτώσεις των “λιλουά”, στάθηκε τυχερός όταν η μπάλα πήγε στο δοκάρι στην εκτεκτέλεση φάουλ του Αραούχο και η διαφορά έμεινε στο γκολ.
Η Μαρσέιγ δεν ήταν απειλητική με εξαίρεση δύο περίπτώσεις. Στην πρώτη το σουτ του Ρονζιέ κατέληξε στο δοκάρι και στη δεύτερη η κεφαλιά του Ζερμέν έδωσε στην ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας μια αναπάντεχη ισοπαλία.