Λιλ-Ναντ 2-0, συνεχίζουν αήττητοι οι “Λιλουά” (HL)

Η Λιλ διεύρυνε το αήττητο σερί της νικώντας 2-0 την Ναντ με ένα γκολ στο τέλος κάθε ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα και έχασαν ευκαιρίες με Γιλμάζ και Αραούχο. Η Ναντ απάντησε με χαμένο τετ α τετ από τον Κολό Μουανί, για να έρθει η άτυχη στιγμή για τον Παλουά στο 43′ όταν μετά από γύρισμα του Τσελίκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιλ άφησε την μπάλα στην αντίπαλό της και έψαξε την κόντρα. Είχε δοκάρι με τον Μπαμπά στο 70′ και 6 λεπτά αργότερα χρειάστηκε τη φανταστική επέμβαση του Μαϊνιάν για να κρατήσει το 1-0 στο πλασέ του Λουζά.

Ο Γιλμάζ κέρδισε πέναλτι στο 87′ και ο ίδιος έγραψε το 2-0 που σφράγισε τη νίκη των γηπεδούχων.

Η Λιλ συνέχισε το αήττητο σερί της με την 3η της νίκη στο πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 11 βαθμούς.

ΛΙΛ: Μαϊνιάν, Τσελίκ, Φόντε, Μπότμαν, Μπράνταριτς, Σάντσες(78′ Σουμαρέ), Αντρέ(90′ Ξέκα), Αραούχο(78′ Λιχατζί), Μπαμπά, Ντέιβιντ(64′ Ικονέ), Γιλμάζ(90′ Γιαζιτσί)

ΝΑΝΤ: Λαφόντ, Απιά, Τζιρότο, Παλουά, Φάμπιο, Κιριβέγια, Λουζά, Κοκό(72′ Μπαμπά), Μπλας, Σιμόν, Κολό Μουανί