Λάτσιο – Μπολόνια 2-1: Αγχώθηκε αλλά νίκησε (vid)

Η Λάτσιο βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και λύγισε την Μπολόνια με 2-1. Η ομάδα του Σίνισα Μιχάιλοβιτς δέχτηκε γκολ για 38ο σερί παιχνίδι.

Η Λάτσιο είχε μόλις τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με τον αγώνα του Champions League και την νίκη 3-1 απέναντι στην Ντόρτμουντ.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι όμως φάνηκε κουρασμένη, χωρίς ιδέες και καλή κυκλοφορία και κίνηση στο κέντρο. Ο κόουτς έκανε δύο αλλαγές πριν το ημίχρονο.

Η Μπολόνια έπαιξε καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο. Ευκαιρίες ελάχιστες σε ένα δίκαιο 0-0

Το δεύτερο ημίχρονο όμως άρχισε με γκολ για την Λάτσιο. Ο Λουίς Αλμπέρτο έκλεψε την μπάλα και με ατομική προσπάθεια σκόραρε στο 54ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι γύρισαν πίσω από την μπάλα. Η Μπολόνια είχε δοκάρι με τον Ορσολίνι (61′)  και η Λάτσιο απάντησε με γκολ.

Πέτυχε δεύτερο τέρμα με τον Ιμόμπιλε από εξαιρετική ασίστ του Φαρές (76′). Η Μπολόνια λίγο πριν το τέλος μείωσε με τον Ντε Σιλβέστρι άγχωσε την Λάτσιο αλλά δεν πήρε αποτέλεσμα.

Η Μπολόνια δέχτηκε γκολ για 38ο σερί παιχνίδι ισοφαρίζοντας το τέταρτο χειρότερο αμυντικό σερί στην ιστορία που ανήκει στην Ντούισμπουργκ από το 1975.