Μπρεστ-Μονπελιέ 2-2: Δίκαιη μοιρασιά στο «Φρανσίς Λε Μπλε» (hls)

Μπρεστ και Μονπελιέ, έμειναν στο 2-2 στο «Φρανσίς Λε Μπλε» για την 16η αγωνιστική της Ligue 1.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές του ευκαιρίες για να πάρουν το τρίποντο, αλλά το τελικό 2-2 μοιάζει ν’ απονείμει δικαιοσύνη.

Η αναμέτρηση ήταν υποτονική στο πρώτο ημίχρονο με λιγοστές καλές στιγμές.
Παρά ταύτα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λαμπόρντ μετά από σέντρα του Ντελόρ με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 της Μονπελιέ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια διαφορετική ιστορία, όντας πολύ συναρπαστικό και με πολλές φάσεις.

Στο 58’ ο Φιλιποτό γύρισε ωραία πάνω στον πέδρο Μέντεζ και με δυνατό αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 71’ καρφωτή κεφαλιά του Σαρντονέ έσωσε ο Όμλιν.

Στο 76’ η Μονπελιέ είχε οριζόντιο δοκάρι μετά την κεφαλιά του Ντελόρ.

Στο 78’ όμως μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φεβρ, ο Σαρντονέ από κοντά αμαρκάριστος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 των γηπεδούχων.

Το χάρηκαν όμως μόλις τρία λεπτά, μιας και στο 81’ ο Ντελόρ κινήθηκε ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους του και με υπέροχο πλασέ στην γωνία έκανε το 2-2.

Στο 93’ η Μπρεστ έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει το τρίποντο, όταν ο Καρντονά βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Όμλιν αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.