Λειψία – Ντόρτμουντ 1-3: ‘Ταύροι’ ήταν οι Βεστφαλοί (hls)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ πέρασε από τη Λειψία πετυχαίνοντας την δεύτερη διαδοχική της νίκη μέσα στο 2021, πρώτη ήττα για τη Λειψία ύστερα από 2.5 μήνες.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ πέρασε από τη Λειψία πετυχαίνοντας την δεύτερη διαδοχική της νίκη μέσα στο 2021, πρώτη ήττα για τη Λειψία ύστερα από 2.5 μήνες (τελευταία ήττα 31/10 από τη Γκλάντμπαχ). Στην 2η θέση παρέμεινε η Λειψία (31β.) πίσω από τη πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου (33β.), στην 4η θέση ανέβηκε η Ντόρτμουντ (28β.).

Προσεκτικές οι δύο ομάδες σε ένα φτωχό από φάσεις στο πρώτο ημίχρονο (0-0). Στα δυσάρεστα για τη Ντόρτμουντ ο τραυματισμός του Άξελ Βιτσελ και η αναγκαστική αποχώρησή του. Με απουσίες παρατάχτηκε η Λειψία, εκτός αποστολής έμειναν οι Λάινερ, Ν’Κουνκού, Κάμπελ, Κλάιφερτ, Σζομποσλάϊ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντόρτμουντ πήρε το προβάδισμα ύστερα από την εξαιρετική συνεργασία των Χάαλαντ και Ρόις με τελικό αποδέκτη τον Τζέιντον Σάντσο που σκόραρε στο 55ο λεπτό για δεύτερη σερί αγωνιστική μόλις το 2ο φετινό του γκολ στη Μπουντεσλίγκα (πέρσι έβαλε 17).

Πολύ καλύτερη η Ντόρτμουντ στο δεύτερο μέρος, μεγάλη ευκαιρία με τον Γκερέρο λίγο αργότερα και δοκάρι με τον Χάαλαντ με την συμπλήρωση 65 λεπτών. Ο Νορβηγός χτύπησε έξι λεπτά αργότερα δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων (0-2, 71ο λεπτό) και στο 84ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και 25ο σε 25 αγώνες στην Μπουντεσλίγκα ανέβασε το δείκτη του σκορ (0-3) μετά την ασίστ του Μάρκο Ρόις. Το μόνο που κατόρθωσε η ομάδα του Νάγκελσμαν ήταν να μειώσει με την αλλαγή του στο 89ο λεπτό, Αλεξάντερ Σέρλοθ (1-3).

Λειψία (Νάγκελσμαν): Γκουλάτσι, Ανχελίνιο, Όρμπαν, Ουπαμεκανό, Σάμπιτζερ (61′ Κλόστερμαν), Χαϊντάρα (71′ Χουάνγκ), Πόουλσεν, Φόρσμπεργκ (61΄Σέρλοθ), Άνταμς, Χάλστενμπεργκ, Όλμο

Ντόρτμουντ (Τέρτσικ): Μπούρκι, Γκερέιρο, Χούμελς, Ακάντζι, Μενιέ, Ντιλέινι (69′ Ζαγκαντού), Βίτσελ (30′ Τζαν), Ρέινα, Σάντσο (86′ Τίγκες), Ρόις (86′ Μπραντ), Χάαλαντ