Λιλ-Μαρσέιγ 2-0: Διπλό buzzer-beater κορυφής! (hls)

Με δύο γκολ του Ντέιβιντ στο τελευταίο τετράλεπτο, το σύνολο του Γκαλτιέ επιβλήθηκε με 2-0 της Μαρσέιγ για να παραμείνει στην κορυφή της Ligue 1.

Μέτριος ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με τη Λιλ να έχει την κατοχή και μεγαλύτερη επιθετική διάθεση, εντούτοις οι αποφάσεις στα τελευταία 30 μέτρα δεν είναι οι ενδεδειγμένες.

Οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη στιγμή τους στο 13′, με τον Μανταντά να αρνείται το γκολ στον Ρενάτο Σάντσες, ο οποίος απείλησε με σουτ εκτός περιοχής.

Οι Μασσαλιώτες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν σημαντικούς κινδύνους για τον Μενιόν, εξαιρουμένου ενός σουτ του Καμαρά στο 35′.

Στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου μέρους, οι “λιλουά” έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Γουεά στο 55′ και με τον Ντέιβιντ (56′, 63′) αλλά ο Μανταντά είχε όλες τις απαντήσεις.

Κι εκεί που η Λιλ φαινόταν ανίκανη να ανοίξει το θησαυροφυλάκιο της Μαρσέιγ. στο 90′ ο Ικονέ σούταρε εντός μεγάλης περιοχής, ο Μανταντά δε συγκράτησε την μπάλα, με τον Ντέιβιντ να λυτρώνει τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 90+3′ και πάλι με τον Καναδό, που έφτασε στα 9 γκολ.

Πλέον η Λιλ έχει 62 βαθμούς, με την Παρί να έπεται στους 60 και τη Λιόν στους 59.

Λιλ (4-4-2): Μενιόν, Τσελίκ, Φόντε (αρχ.), Μπότμαν, Ρεϊνίλντο, Αντρέ, Σάντσες (73′ Τσέκα), Ικονέ, Ντέιβιντ, Γιαζίτζι (58′ Μπάμπα), Γουεά (75′ Αραούζο)

Προπονητής: Κριστόφ Γκαλτιέ

Μαρσέιγ (4-3-3): Μανταντά (αρχ.), Λιρόλα, Μπαλέρδι, Τσάλετα-Τσαρ, Ναγκατόμο, Εντσάμ (46′ Καουί), Καμαρά, Γκέιγ, Τοβέν (62′ Ζερμέν), Μίλικ, Παγέτ (87′ Μπενεντέτο)

Προπονητής: Νασέρ Λαργκέ