Παράπονα των Βέλγων για τη διαιτησία

Η Άντερλεχτ πήρε την πρόκριση για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ, αλλά οι άνθρωποί της εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία του Άρνολντ Χάντερ στο χθεσινό ματς με τον Ολυμπιακό.

Οι Βέλγοι επικεντρώθηκαν στο πέναλτι που δόθηκε υπέρ των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο μέρος για χέρι του Εμποτζί, με τον συμπαίκτη του Στεφάν Μπατζί να δηλώνει στα βελγικά ΜΜΕ ότι ο Βορειοϊρλανδός ρέφερι παραδέχτηκε στο ημίχρονο ότι δεν υπήρχε παράβαση:

«Παίξαμε με αντίπαλο το διαιτητή. Δεν υπήρχε κανένα πέναλτι! Όλοι το είδαν, εκτός από το διαιτητή. Μετά το ημίχρονο πήγα να του μιλήσω και παραδέχτηκε πως έκανε λάθος. Όμως ήταν αργά. Ήταν πάντως θαρραλέο από μέρους του που παραδέχτηκε το λάθος του. Απλώς δεν ήταν σε καλή μέρα».

‘Αλλα δημοσιεύματα από το Βέλγιο, αναφέρουν ότι ο πρόεδρος της Άντερλεχτ Ρότζερ Φάντεν Στοκ αποχώρησε από το γήπεδο μετά το 1-0, ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τη διαιτησία!