Η Μπάγερν επικράτησε 2-1 της Ρεάλ στον πρώτο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ και πλέον έχει το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης. Οι Βαυαροί γνωρίζουν πως ο τελικός θα γίνει στο δικό τους γήπεδο και έδειξαν ότι είναι αποφασισμένοι να εξαντλήσουν κάθε ενδεχόμενο για την πρόκριση.

Από το ξεκίνημα του αγώνα λοιπόν προσπάθησαν να αποσυντονήσουν το παιχνίδι της Ρεάλ και τα κατάφεραν. Τα μεγάλα αστέρια της ομάδας του Μουρίνιο έδειξαν πως ήταν μπλοκαρισμένα, την στιγμή που οι Ρόμπεν, Ριμπερί, Κρόος έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο.

Ετσι λογικό ήταν να πάρει και το προβάδισμα στο σκορ η ομάδα του Μονάχου χάρη στο γκολ που σημείωσε στο 17′ ο Ριμπερί. Το γκολ αυτό βοήθησε την Μπάγερν να πάρει αυτοπεποίθηση και ουσιαστικά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να μην κινδυνέψει από την Ρεάλ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έδειξαν να παίζουν στο ίδιο μοτίβο, όμως η Ρεάλ κατάφερε να ισοφαρίσει στην μοναδική ίσως στιγμή που η άμυνα της Μπάγερν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της. Ο Οζίλ ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από κει και πέρα το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο που η Μπάγερν ανέβασε ταχύτητα. Ο Γκόμεζ έχασε δύο ευκαιρίες, όμως στην τρίτη στις καθυστερήσεις ήταν εύστοχος. Διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και πλέον η ομάδα του θα πάει για τη ρεβάνς στο Μπερναμπέου έχοντας να υπερασπιστεί αυτό το σκορ και να προσπαθήσει να επιστρέψει στο σπίτι της για τον τελικό της διοργάνωσης.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Γιουπ Χάινκες): Νόιερ, Λαμ, Μποάτενγκ, Μπαντστούμπερ, Αλάμπα, Σβαϊνστάιγκερ (60΄ Μίλερ), Γκουστάβο, Ρόμπεν, Κρόος, Ριμπερί, Γκόμεζ.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζοζέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Αρμπελόα, Ράμος, Πέπε, Κοεντράο, Αλόνσο, Κεντίρα, Ντι Μαρία (79΄ Γκρανέρο), Οζίλ (69΄ Μαρσέλο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (84΄ Ιγκουαΐν).