Βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Βαλένθια ωστόσο η Αθλέτικ Μπιλμπάο γύρισε υπέρ της την κατάσταση και ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση πήρε σημαντική νίκη με 3-1 για την 7η αγωνιστική της ισπανικής λίγκας.

Ο Παρέχο ήταν αυτός που έβαλε μπροστά την ομάδα του Λεβάντε στο 20’ με την απάντηση των Βάσκων να έρχεται στο 34’ από τον Λαπόρτε για το 1-1 του ημιχρόνου.

Το δεκάλεπτο που έκρινε το ματς υπέρ της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε, ήταν από το 60ο μέχρι το 70ο λεπτό. Το προβάδισμα στους γηπεδούχους έδωσε ο Σουσαέτα με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ενώ στο 69’ ο Αντούριθ σιγούρεψε το τρίποντο για το τελικό 3-1.

Η Μπιλμπάο ανέβηκε έτσι στους 7 βαθμούς (13η) φτάνοντας στη δεύτερη νίκη της, ενώ στους 9 έμεινε η Βαλένθια που είναι 9η.