Από θρίαμβο σε θρίαμβο βαδίζει η εκπληκτική εσχάτως Λιλ, η οποία πριν ενάμιση μήνα πάλευε για την παραμονή της, αλλά η πέμπτη σερί νίκη την έφερε στο -2 από την έξοδο στην Ευρώπη. Αυτή τη φορά συνέτριψε την Μονακό με 4-1 και έθεσε σε αμφισβήτηση τη μέχρι πρότινος βέβαιη συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Το παιχνίδι είχε μεγάλη ένταση με τις δυο ομάδες να μένουν με δέκα παίκτες. Ο Αμαλφιτανό άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος (προηγουμένως είχε και δοκάρι) και ο Εντερ σημείωσε το πέμπτο του γκολ με τη φανέλα της Λιλ από τη στιγμή που δόθηκε δανεικός από τη Σουόνσι τον Ιανουάριο.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για το μη καταλογισμό πέναλτι λίγο πριν το πέρας του πρώτου μέρας από τον Σιβελί, με τον δεύτερο να τα κάνει μαντάρα στις αρχές της επανάληψης και να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια. Η αριθμητική ισορροπία, όως, αποκαταστάθηκε εννέα λεπτά αργότερα (64) με την αποβολή του Εκιεζίλε. Η Λιλ κυριαρχούσε και κατάφερε να φθάσει το ματς ακόμα και στο 4-0, πριν ο Μπαλουλί διαμορφώσει το τελικό 4-1.