Από το ναδίρ στο… Ζενίτ (Video)

Η Ζενίτ κατάφερε να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση του 3ου ομίλου, καθώς υποδέχτηκε την Αντερλεχτ και επικράτησε με 1-0, παίρνοντας τους πρώτους της βαθμούς. Ετσι η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης, κατάφερε να παραμείνει στο κυνήγι της πρόκρισης, καθώς έμεινε σε απόσταση βολής από Μίλαν και Μάλαγα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους και είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα δύο λεπτά οι παίκτες της σημειώθηκαν δύο φορές σε θέσεις οφ σάιντ. Ταυτρόχρονα οι οπαδοί στις εξέδρες δημιούργησαν καυτή ατμόσφαιρα και προσπάθησαν να σπρώξουν τους παίκτες τους προς τη νίκη.

Από τη στιγμή όμως που η Αντερλεχτ κατάφερε να αποφύγει την πίεση, προσπάθησε με τη σειρά της να δείξει τις δικές της αρετές και να δημιουργήσει καταστάσεις απέναντι από την αντίπαλη εστία. Ο Γιοβάνοβιτς έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πετύχει γκολ και από κει και πέρα το παιχνίδι άνοιξε. Και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες, όμως το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο Σπαλέτι και Ντε Μπρομ άρχισαν το σκάκι, με τον πρώτο να βλέπει τελικά την ομάδα του να παίρνει και τους τρεις βαθμούς από το σημείο του πέναλτι. Ο Ανιούκοφ κέρδισε το πέναλτι και ο Κερζάκοφ το αξιοποίησε στο 72′ και έδωσε στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς.

Οι Βέλγοι πάντως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 1-1, όταν ο Ντε Σούερ έκανε την προβολή, βρήκε την μπάλα, όμως αυτή κατέληξε άουτ.

ΖΕΝΙΤ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μαλαφέεφ, Ανιούκοφ, Κρισίτο, Λομπέρτς, Χούμποτσαν, Σιρόκοφ (74΄ Μπρούνο Αλβες), Φαϊζούλιν (57΄ Μπιστρόφ), Σέμακ (65΄ Ζιριάνοφ), Βίτσελ, Κερζάκοφ, Χουλκ
ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ (Τζον Βαν Ντενμπρομ): Προτό, Ζιλέ, Βασιλέφσκι (83΄ Μπόλινς), Ντεσάχτ, Νάιτινκ, Μπίλια, Κουγιατέ, Πρετ (73΄ Γιακοβένκο), Κανού, Γιοβάνοβιτς, Ντε Σούτερ.