Νίκη και πρόκριση για Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις ξέσπασε στην Κάχα Λαμποράλ και με τη νίκη της με 82-45 εξασφάλισε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο το εισιτήριο για το Τοπ 16 της Ευρωλίγκας. Κορυφαίος για τους νικητές ο Πόποβιτς με 19 πόντους.

Η Ζαλγκίρις ξέσπασε στην Κάχα Λαμποράλ και με τη νίκη της με 82-45 εξασφάλισε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο το εισιτήριο για το Τοπ-16 της Ευρωλίγκας. Κορυφαίος για τους νικητές ο Πόποβιτς με 19 πόντους.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή της αναμέτρησης ότι ήταν αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη-πρόκριση και επέβαλαν τον ρυθμό τους. Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο η Κάχα Λαμποράλ μπόρεσε να αντισταθεί στην Ζαλγκίρις (22-15).

Από την δεύτερη περίοδο και έπειτα η Ζαλγκίρις ανέβασε ρυθμό και ξέφυγε αρχικά με +19 στο τέλος του ημιχρόνου και ύστερα ανέβασε τη διαφορά στο +26 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Κάχα λαμποράλ να μην μπορεί να αντιδράσει και την Ζαλγκίρις να παίρνει τη νίκη με 82-45 και παράλληλα την πρόκρισή στο Τοπ-16 της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 22-15, 43-24, 59-33, 82-45

Ζαλγκίρις Κάουνας (Πλάθα): Ντάρντεν 2, Τζάαμπερ 12 (2), Πόποβιτς 19 (4), Λαβρίνοβιτς Ντ 13, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 5 (1), Κουζμίνσκας 13, Λαγαφιέτ 7, Καουκένας 2, Φούτε 8, Λαβρίνοβιτς Κ 1.

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Νοτσιόνι 10 (2), Ρότσεστι 1, Μπιέλιτσα Μ 4, Καμπέθας 2, Σαν Εμετέριο 3 (1), Πλάις 6, Χουέρτελ 2, Όλεσον 2, Λάμπε 5, Κοζέρ 10 (1).