Η Λάτσιο επικράτησε, με 2-1, της Κάλιαρι για τη 19η αγωνιστική της ιταλικής Serie A, γυρίζοντας σε επτά λεπτά το εις βάρος της 0-1. Με εννέα παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι.

Έτσι οι Ρωμαίοι εδραίωσαν την παρουσία τους στη δεύτερη θέση του Καμπιονάτο, με 39 βαθμούς σε 19 αγώνες, πίσω μόνο από τη Γιουβέντους. Η Κάλιαρι, αντίθετα, παρέμεινε στους 16 και κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Σάου, μετά από ασίστ του Αβελάρ, ενώ Κόνκο (79΄, ασίστ Μπιάβα) και Καντρέβα (86΄, πέναλτι) έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους.

Στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο βασικός γκολκίπερ της Κάλιαρι, Αγκάτσι, ενώ με απευθείας κόκκινη παρατηρήθηκε ο Κόσου (85΄), ο οποίος μπήκε αλλαγή στη θέση του Ντεσένα στο 56΄.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο Κατάνια και Τορίνο έμειναν στο 0-0, στο «Άντζελο Μασιμίνο», με τους γηπεδούχους, πάντως, να παίζουν για μεγάλο χρονικό διάστημα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Λόντι (13΄).