Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε το εμπόδιο της Βαλένθια και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε στον επαναληπτικό (1-1) δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 του πρώτου παιχνιδιού και έτσι έμεινε εκτός στόχου.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το σύνολο του Μουρίνιο. Στο 16′ ο Αρμπελόα στην προσπάθεια του να διώξει έπεσε πάνω στον Κασίγιας, με αποτέλεσμα ο έμπειρος τερματοφύλακας να αποχωρήσει δίνοντας τη θέση του στον Αντάν. Ο Μπενζεμά ένα λεπτό πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, άνοιξε το σκορ και ανέβασε περισσότερο τον πήχη δυσκολίας για τις “νυχτερίδες”.

Στο 51′ ο Κοεντράο αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα, για χέρι, και άφησε τους πρωταθλητές με δέκα παίκτες. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και στο επόμενο λεπτό ο Κόστα με φάουλ έφερε το ματς στα ίσα. Οι Μαδριλένοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννιά παίκτες, καθώς ο Ντι Μαρία στο 89′ είδε και αυτός την κόκκινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.