Χάρισε τη νίκη στη Μπολόνια ο Χριστοδουλόπουλος

Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μπολόνια πανηγύρισε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, χαρίζοντας παράλληλα τη νίκη στην ομάδα του απέναντι στη Φιορεντίνα με 2-1. Βασικός σε όλο το 90λεπτο ο Κονέ.

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός πέρασε στο ματς στο 69ο λεπτό με το σκορ στο 1-1, αντικαθιστώντας τον Γκαμπιαντίνι και στο 84′ πέτυχε το γκολ που έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Οι «Βιόλα» είχαν προηγηθεί στο 27′ με το γκολ του Λιάγιτς, παγώνοντας το «Ρενάτο Νταλ’ Άρα» αλλά οι Μπολονέζοι ισοφάρισαν στο 58′ με τον Μότα.

Το γκολ του Χριστοδουλόπουλου όμως έδωσε το τρίποντο στους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν τους 29 βαθμούς και απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη.